Cross Country

8-AAA Region Meet

Girls

James Island 23; Hilton Head 38; Hanahan 67

Top 10 Individuals: 1. Mary Stewart Wilson (JI) 19:37; 2. Carley McGlinn (HH) 19:59; 3. Faith Lifer (HH) 20:00; 4. Amanda Burroughs (JI) 20:11; 5. Sam Bergeson (JI) 20:12; 6. Summer Smith (JI) 20:21; 7. Savannah Wood (JI) 20:27; 8. Katie Atwater (JI) 20:59; 9. Heather DeLorenzo (JI) 20:53; 10. Rebeka Parent (HH) 9:20.

Boys

Hilton Head 15; James Island 58; Hanahan 83; Berkeley 108; Stall 142

Top 10 Individuals: 1. Sean McMahon (HH) 16:55; 2. Eli Smith (OW) 17:38; 3. Colton Hennessey (HH) 17:40; 4. Noa Pagaton (HH) 17:47; 5. Jack Beattie (HH) 17:48; 6. Sam Beattie (HH) 17:50; 7. Victor Jimenez (HH) 17:54; 8. Eladio Wilkinson (HH) 17:58; 9. Sambath Vong (H) 18:11; 10. Robert Howe (JI) 18:21.

Girls Tennis

WANDO 5, CANE BAY 1

Singles: Dakota Brown (CB) d. Emily Kuester 6-0, 6-0; Tyler Kirk (W) d. Ashley Robinson 6-2, 6-1; Nadia Mishura (W) d. Alex Thompson 6-0, 6-0; Meredith Berly (W) d. Kristina Barrs 6-0; 6-0; Sarah Wieland (W) d. Caity Alley 6-0; 6-1.

Doubles: Tommi Nagumo-Laurel MaKay Rachel (W) d. Lipat-Cailynn Shaffer 6-0, 6-0.

SUMMERVILLE 6, FORT DORCHESTER 1

Singles: M. Edwards (S) d. M. Snype 6-4, 6-2; A. Cone (S) d. A. Johnson 6-4, 6-0; M. Lewis (S) d. C. Zhang 6-1 6-0; H. Mobley (S) d. M. Mitchell 6-3 6-2; S. Grant (S) d. J. Tran 6-1 6-1

Doubles: FD won by forfeit; A. Hatalosky-M. Scott (S) d. T. Piscatella-J. Singlet 6-2, 6-3

Next: Summerville in first round of Class AAAA playoffs Tuesday.

JAMES ISLAND 7, STRATFORD 0

Singles: Caitlyn Daly (JI) d. Chrisia Class 6-1, 6-2; Agata Trojanowska (JI) d. Lauran Hudson 6-1, 6-1; Sydney Bolin (JI) d. Abby Conlon 6-3 ,6-3; Emily Skipper (JI) d. Anastasia Rivers 7-6, 6-0; Samantha Simley (JI) d Reagan Cady 6-0, 6-1.

Doubles: Daly-Sadie Glaze (JI) d. Class- Hudson 8-3; Danielle Malphrus-Elizabeth Davis (JI) d. Shelby Colclough-Christine Finley 1-6, 6-3 10-3.

Records: JI 8-3; Stratford 7-7, 4-3. Next: James Island at Colleton County on Thursday; Stratford at Goose Creek on Thursday.

Volleyball

ASHLEY HALL 3, FIRST BAPTIST 0

Scores: 25-20, 25-18, 25-20. Records: AH 28-16, FB 22-13. Next: Wando at Ashley Hall today; First Baptist in SCISA playoffs on Friday.

ACADEMIC MAGNET 3, WOODLAND 0

Scores: 25-8, 25-16, 25-5. Records: AM 16-4. Next: AM in Class AA playoffs on Monday.

FORT DORCHESTER 2, STRATFORD 1

Scores: 21-25, 25-21, 25-19.

SUMMERVILLE 2, STRATFORD 0

Scores: 25-20, 25-22.

Record: Stratford 9-11, 2-6.

FORT DORCHESTER 2, SUMMERVILLE 0

Scores: 25-17, 28-26.

Record: Summerville 12-14, 5-5.