Girls Tennis

BISHOP ENGLAND 6, WANDO 0

Singles: Kelly McManus (BE) d. Emily Kuester 6-1, 6-1; Caroline Yodice (BE) d. Alex Hickey 7-5, 6-1; Emma Schaafsma (BE) d. Tyler Kirk 6-1, 6-2; Lauren Quinn (BE) d. Nadia Mishural 6-0, 6-1; Gabrielle Dacuba (BE) d. Merridth Berly 8-2.

Doubles: Gabby French-Ashlyn Ohlendrof (BE) d. Tommi Negumo-Laurel McKay 6-3, 6-0.

Records: BE 11-4. Next: BE at Academic Magnet on Thursday; Wando at West Ashley today.

STRATFORD 6, GOOSE CREEK 1

Singles: Chrisia Class (ST) d. Hayley Marchant 6-4, 6-1; Anastasia Rivers (ST) d. Jessica Ho 6-2, 6-2; Abby Conlon (ST) d. Vinia Ibanez 6-3, 6-2; Jessica Palmer (ST) d. Kaleigh Swiftka 6-1, 6-2; Shelby Colclough (ST) d. Chanel Richardson 8-2.

Doubles: Class-Palmer (ST) d. Marchant-Ho 8-6; Raven Baylock-Jamica Miller (GC) d. Christine Finley-Catherine Carr 8-3.

Records: Stratford 5-4, 3-1; GC 0-4, 0-4. Next: Stratford hosts Cane Bay on Thursday.

PORTER-GAUD 5, PINEWOOD PREP 1

Singles: Annie Hay (PG) d. Mollie Polk 6-1, 6-4; Meagan Evans (PW) d. Grace Robards 8-5; Ann Martin Skelly (PG) d. Shama Fletcher 6-0, 6-0; Lexi Steichen (PG) d. Mary Hunter Banks 6-4, 6-1; Carlyle Williams (PG) d. Hayleigh Dodge 6-1, 6-0; Madison McNeill (PG) d. Sara Banks Tapp 6-2, 6-4.

Next: PG at Ashley Hall next Tuesday.

CoLLETON PREP 5, BEAUFORT ACADEMY 4

Singles: Brittany Griffin (CP) d. Hope Keane 6-3, 6-1; Taylor Hoff (CP) d. Mary Catherine Carmody 6-1, 6-4; Shelly McDonald (CP) d. Natalie Simpkins 5-7, 6-2, (10-7); Brenna Ferry (BA) d. Haley Pye 6-3, 6-4; Abby Dalton (BA) d. Meredith Ware 7-5, 7-5; Kate Gray (BA) d. Olivia Burns 6-1, 6-1.

Doubles: Griffin-McDonald (CP) d. Keane-Carmody 8-4; Hoff-Pye (CP) d. Simpkins-Ferry 8-4; Dalton-Gray (BA) d. Ware-Burns 8-1.

Records: CP-6-6, BA 2-8. Next: CP hosts St. John’s Christian on Thursday.

Hilton head prep 5, ashley hall 4

Singles: N. Summerall (AH) d. A. Burack 6-1, 6-2; S. O’Brien (HHP) d. R. Anastopuolo 6-3, 6-1; E. Czura (HHP) d. M. Schweers 6-0, 6-1; T. Childress (HHP) d. T. Dye 6-0, 6-0; K. Rankin (HHP) d. G. Laney 7-6, 6-3; M. Nistad (AH) d. H. Simpson 6-0, 6-0.

Doubles: Summmerall-Anastopuolo (AH) d. Barack-O’Brien 6-1, 6-3. Czura-Childess (HHP) d. Schweers-Dye 6-2, 6-2; Laney-A. Kalawe (AH) d. Simpson-Rankin 6-3, 6-0.

Next: Ashley Hall hosts Pinewood Thursday.

Wilson Hall 6, Holly Hill academy 3

Singles: Natalie Striphalt (WH) d. Hunter Paramore 8-0; Kriti O’Connell (HH) d. Emma Catde 9-7; Emily Hendrix (WH) d. Rebecca Cantley 8-4; Anna Louise Segars (WH) d. Ashton McLean 9-8, 7-5; Madison Breland (HH) d. Sarena Clifton 9-7; Emily Bell (WH) d. Grcae Westbury 8-2.

Doubles: Striphalt-Hendrix (WH) d. Paramore-O’Connell 9-8, 7-5; Cantley-McLean (HH) d. Catde-Clifton 8-5; Louise Segars-Bell (WH) d. Breland-Harlee Bozard 8-6.

Charleston math and science 7, battery creek 0

Singles: Nicole Brogan (CMS) d. Ayanna Cobban 6-2, 6-0; Marisa Fields-Williams (CMS) d. Autumn Gravel 6-0, 6-1; Courtney Cowan (CMS) d. Martha Moyak 6-0, 6-1; Whitney Runey (CMS) d. Kallie Brown 6-4, 6-0; Sydney Memminger (CMS) d. Kim Viser 6-0, 6-0.

Doubles: Cowan-Runey (CMS) d. Cobban-Gravel 6-2, 6-0; Caroline Vedane-Katie Hartley (CMS) d. Jade Cituk-Kim Lott 8-2.

Record: CMS 8-3. Next: CMS hosts Burke Thursday.

Girls Volleyball

WANDO 2, STRATFORD 0

Scores: 25-4, 25-9.

STRATFORD 2, PINEWOOD PREP 1

Scores: 25-13, 21-25, 25-22. Records: Stratford 7-6. Next: Stratford hosts Goose Creek on Thursday.

WANDO 2, PINEWOOD PREP 0

Scores: 25-7, 25-10. Records: Wando 30-5, 5-0; PP 3-6. Next: Wando at Porter-Gaud on Wednesday. PP hosts Ashley Hall on Thursday.

ASHLEY HALL 3, NORTHWOOD ACADEMY 0

Scores: 25-7, 25-10, 25-6. Records: AH 24-12. Next: AH at Pinewood Prep on Thursday; First Baptist at Northwood Academy on Thursday.

COASTAL CHRISTIAN 3, ST. JOHN’S CHRISTIAN 1

Scores: 17-25, 25-21, 27-25, 25-16. Records: SJC 12-7; CC 12-1. Next: SJC at Faith Christian next Tuesday; CC at Ridge Christian Thursday.

Ashley Ridge 2, Fort Dorchester 0

Scores: 25-23, 25-14. Records: 9-4, 4-2. Next: Ashley Ridge hosts Summerville and Beaufort Thursday.

Girls Golf

BISHOP ENGLAND 192, ACADEMIC MAGENT 211

Medalist: Annika Bovender (AM) 34. Site: WescottPlantation.