Girls Tennis

WANDO 6, STRATFORD 0

Singles: Alex Hickey (W) d. Chrisia Class 6-1, 6-2; Tyler Kirk (W) d. Lauran Hudson 6-0, 6-1; Tommi Nagumo (W) d. Abby Conlon 6-1, 6-0; Meredith Berly (W) d. Jessica Palmer 6-3, 6-0; Sarah Wieland (W) d. Reagan Cady 6-1, 6-2.

Doubles: Legare Passailiague-Laurel McKay (W) d. Catherine Carr-Christine Finley 6-0, 6-0.

Records: Wando 7-2, 6-0. Next: Wando vs Ashley Hall today at Farmfield.

BISHOP ENGLAND 7, BATTERY CREEK 0

Singles: Caroline Yodice (BE) d. Autmun Gravel 6-0, 6-0; Emma Schaafsma (BE) d. Kallie Brown 6-0, 6-0; Lauren Quinn (BE) d. Kim Beiser 6-0, 6-0; Gabriel Dacuba (BE) d. Victoria Mayak 6-1, 6-1; Carla Lauten (BE) d. Jade Cituk 6-0, 6-1.

Doubles: Maddie Still-Mikaela Andrews (BE) d. Gravel-Beiser 8-1; Jenna Salomon-Ashlyn Ohlendorf (BE) d. Kim Lott-Sabrina Mooreles 6-0, 6-0

Records: BE 13-4. Next: BE hosts Woodland today.

PORTER-GAUD 7, Ashley Hall 1

Singles: Summerall (AH) d. Hay 6-0, 6-1; Robards (PG) d. Anastopoulo 7-6, 7-5; Shelly (PG) d. Schweers 6-2, 6-1; Steichen (PG) d. Dye 6-0, 7-5; Williams (PG) d. Bailey 6-2, 6-1; McNeil (PG) d. Laney 6-4, 6-2.

Doubles: Hay-McNeil (PG) d. Schweers-Bailey 8-5; Williams-Steichen (PG) d. Laney-Kalawe 8-3.

Next: Ashley Hall hosts Wando on Wednesday.

PINEWOOD PREP 5, HAMMOND 4

Singles: Mollie Polk (PP) d. Maggie Herring 3-6, 6-4, 10-7; Caroline MacGillivray (H) d. Megan Evans 6-4, 6-2; Destiny Gaines (H) d. Shauna Fletcher 6-4, 6-2; Mary Hunter Brown (PP) d. Ellie Locke 7-5, 6-1; Anne Elise Goudelock (H) d. Hayleigh Dodge 6-1, 7-6; Haley Foster (PP) d. Annalee Plyler 6-1, 6-3.

Doubles: Polk-Evans (PP) d. Herring-MacGillvray 8-6; Goudelock-Gaines d. Brown-Fletcher 8-1; Foster-Dodge (PP) d. Locke-Harris 9-8, 7-3.

PINEWOOD PREP 5, HAMMOND 2

Singles: Polk (PP) d. Herring 8-5; Evans (PP) d. MacGillivary 8-6; Fletcher (PP) d. Gaines 8-4; PP won by forfeit; PP won by forfeit

Doubles: Polk-Evans (PP) d. Herring-MacGillvray 8-6; Goudelock-Gaines (H) d. Brown-Fletcher 8-1; Foster-Dodge (PP) d. Locke-Harris 9-8.

BERKELEY 6, ORANGEBURG-WILKINSON 0

Singles: E. Huxford (B) d. J. Quarles 6-2, 6-3; A. Huxford (B) d. K. Cobbs 6-1, 6-1; J. Funk (B) d. K. Staley 6-0, 6-0; C. Lamprecht (B) d. D. Beaufort 6-0, 6-0; L. Futrell (B) d. K. Jones 8-3.

Doubles: Larsen Tedder-Camren Tedder (B) d. A. Smalls-A. Singh 6-0, 6-2.

Records: Berkeley 14-2; OW 1-8. Next: Berkeley hosts Fort Dorchester on Wednesday; OW at James Island on Thursday.

Charleston Math and Science 5, Woodland 2

Singles: Teyton Mitchum (W) d. Nicole Brogan 6-4, 6-2; Marisa Fields-Williams (CMS) d. Emily Floyd 6-1, 6-3; Courtney Cowan (CMS) d. Elizabeth Brandsema 6-2, 5-7, 10-4; Courtney Simmons (W) d. Whitney Runey 6-1, 2-6, 12-10; Sydney Memminger (CMS) d. Maia Wilson 6-4, 3-6, 10-7.

Doubles: Brogan-Fields-Williams (CMS) d. Mitchum-Floyd 3-6, 7-6, 13-11, 10-4; Caroline Bedane-Katie Hartley (CMS) d. Jessica Farast-Meagan Simons 6-2, 6-3.

Records: CMS 10-3. Next: CMS at Garrett on Thursday. Woodland at Bishop England on Wednesday.

Volleyball

PORTER-GAUD 3, ASHLEY HALL 0

Scores: 25-23, 25-19, 25-18. Records: PG31-6, 11-0; AH 25-6. Next: PG hosts Pinewood Prep on Thursday; AH in Wando Tourney on Friday.

Wando 2, Cane Bay 0

Scores: 25-6, 25-9. Records: Wando 33-6, 6-0; Cane Bay 5-14. Next: Wando at Goose Creek on Thursday. Cane Bay hosts Stratford and Timerbland on Thursday.

Bishop England 2, Cane Bay 0

Scores: 25-13, 25-4. Records: Bishop England 18-4. Next: Bishop England at Wando on Friday.

Wando 2, Bishop England 0

Scores: 25-15, 25-20.

ST. JOHN’S CHRISTIAN 3,

FAITH CHRISTIAN 0

Scores: 25-6, 25-13, 25-22. Records: SJC 15-7. Next: SJC at James Island Christian on Thursday.

Coastal Christian 3, Cathedral Academy 2

Scores: 25-20, 16-25, 18-25, 25-21, 15-8. Records: CC 15-1. Next: CC at Christian Academy on Thursday.

WEST ASHLEY 2, STRATFORD 0

Scores: 25-15, 25-23. Records: WA9-6, 6-3; Stratford 7-7. Next: Stratford at Cane Bay on Thursday; WA in Wando Tourney on Friday.