Girls Tennis

ASHLEY RIDGE 6, SUMMERVILLE 1

Singles: Caroline Green (S) def. Shannon Moses 2-6, 6-3, 10-8; Stephanie Alfaro (AR) d. Marie Edwards 6-2, 6-0; Ali Herrera (AR) d. Mary Kath Green 6-2, 6-0; Maddie Kratzert (AR) d. Madison McLane 6-0, 6-1; Alicia Bonvillian. (AR) d. Jody Taylor 6-4, 6-1

Doubles: Lexi Swick-Lauren Smith (AR) d. Alexis Cone-Maddi Ware 7-5, 7-5; AR won by forfeit. Records: S 2-3. Next: Summerville hosts Fort Dorchester today.

COLLETON COUNTY 4, FORT DORCHESTER 3

Singles: Kyla Floyd (CC) d. Maya Snipe 6-1, 6-1; Megan Mitchell (CC) d. Kim Bui 6-1, 6-2; Chandler Stone (CC) d. A.J. Johnson 6-2, 7-5; Kelsey Barrineau (FD) d. Leondra Capers 6-1, 6-0; Miranda Casdo (FD) d. Victoria Sineath 6-3, 6-3

Doubles: Floyd-Mtichell (CC) Snipe-Barrineau 6-2, 6-3; FD won by forfeit. Records: FD 0-7, 0-1. Next: FD at Summerville today.

HANAHAN 4, CANE BAY 2

Singles: Dakota Brown (CB) d. Kaydee Smith 6-0, 6-0; Amelia McCulloch (H) d. Ashley Robinson 6-3, 6-2; Alex Thompson (CB) d. Stephanie Futrell 6-3, 6-4; Sarah Chandler (H) d. Megan Harbison 6-4, 6-2; Jenna Sinkevitcha (H) d. Keyerah Faison 6-1, 6-1

Doubles: Alison Perry-Courtney Broome (H) d. Cierra Love-Caity Alley 6-4, 6-1. Records: H 6-6. Next: Hanahan vs Ashley Ridge today.

WEST ASHLEY 6, BURKE 0

Singles: Alex Gilliard d. Tari Fields 6-1, 6-1; Alania Gilliard d. Callie Cox 6-0, 6-0; Alese Brown d. Alexandra Hepburn 6-3, 6-1; Gabby Azari d. Alexandia Karaba 6-0,6-0.

Doubles: Gilliard-Gilliard d. Fields-Cox 8-2; Clarin Barron-Clanice Barron d. Hepburn-Karaba 8-1. Records: WA 2-3, Burke 0-2. Next: WA at James Island today.

PALMETTO CHRISTIAN 6, LOWCOUNTRY PREP 3

Singles: Sydney Derrick (PC) d. Corey Caulder 6-1, 6-4; Ashton Harris (PC) d. Stellings Lee 6-0, 6-0; Chandler Caulder (PC) d. Elizabeth Ziser 6-1, 6-0; Lauren Quinn (PC) . d. Claudia Trotter 6-1, 6-2; Margaret Cleary (LP) . Katie Quinn 6-2, 1-6, 12-10; Hayley Hester (PC) d. Emerson Pate 6-3, 6-1.

Doubles: Derrick-Lee (LP) d. C. Caulder-Harris 8-2; Ch. Caulder-L. Quinn (PC) d. Trotter-Cleary 8-1; Elizabeth Goolsby-Emma King (PC) d. Emerson Pate-Emery Cleary 9-8, (8). Records: PC 6-5. Next: PC hosts Lowcountry Prep Monday.

HOLLY HILL ACADEMY 6, THOMAS SUMTER 0

Singles: Morgan Cantley d. Mary Margaret Green 8-3; Tressa Hutto d. Emily Burress 8-2; Hunter Paramore d. Kelsie Decker 8-2; Raven Hutson d. Hanah Jenkins 8-3; Kristi O'Connell d. Kayla Chappell 8-0.

Doubles: Cantley-Hutto d. Green-Decker 8-1. Records: HHA 10-2. Next: HHA at Robert E. Lee today.

Volleyball

ASHLEY RIDGE 2, STRATFORD 1

Scores: 18-25, 25-13, 25-15. Records: AR 4-4. Next: AR at Berkeley today.

PORTER-GAUD 3, JAMES ISLAND 0

Scores: 25-14, 25-8, 25-13. Records: JI 6-7. Next: JI at Stratford Thursday.

GOOSE CREEK 3, ACADEMIC MAGNET 0

Scores: 25-18, 25-21, 25-20. Records: GC 17-0; AM 14-2. Next: GC at Wando with West Ashley Thursday; AM at Woodland with Bishop England Thursday.

GARRETT TECH 2, NORTH CHARLESTON 0

Scores: 25-18, 25-18

HANAHAN 2, NORTH CHARLESTON 0

HANAHAN 2, GARRETT TECH 0

Scores: 25-5, 25-7. Records: Hanahan 12-3, GT 2-7. Next: GT at Stall Thursday.

SUMTER 2, COLLETON COUNTY 0

Scores: 25-8, 25-12

SUMMERVILLE 2, SUMTER 0

Scores: 25-18, 25-7. Note: Taylor Horton served 18 straight points.

SUMMERVILLE 2, COLLETON COUNTY 0

Scores: 25-13, 25-8. Records: Se 7-4, 3-1; CC 3-10, 0-5. Next: Summerville hosts Berkeley Thursday; CC at Beaufort with Ashley Ridge Thursday.

HILTON HEAD PREP 3, NORTHWOOD ACADEMY 0

Scores: 25-15, 25-21, 25-17. Records: HHP 14-10; NA 15-5. Next: NA at Pinewood Prep Thursday. CATHEDRAL 3, COASTAL CHRISTIAN 0

Scores: 26-24, 25-14, 25-18. Records: CC 9-4. Next: CC hosts Lowcountry Prep Tuesday.

Football Schedule

All games at 7:30 p.m. unless noted

Thursday

Wando at Ashley Ridge

Friday

Academic Magnet at Stall

Baptist Hill at Military Magnet

Battery Creek at Cane Bay

Beaufort at James Island

Berkeley at Hilton Head

Bishop England at Lake City

Bluffton at Lake Marion

St. John’s at Burke

Colleton County at Fort Dorchester

Lincoln at Cross

Hanahan at Garrett Tech

Georgetown at St. James

Goose Creek at Stratford

Kingstree at Manning

Woodland at North Charleston

Summerville at West Ashley

Andrews at Timberland

SCISA

Hammond at Pinewood Prep

Ben Lippen at Porter-Gaud

First Baptist at Williamsburg

Charleston Collegiate at Northwood

Bible Baptist at Colleton Prep

St. John’s at Byrnes Schools