Goose Creek moving on up

As Goose Creek turns 50, its transition from a small, bedroom community into one of the state's fastest-growing cities becomes evident as traffic streams up U.S. Highway 176 during rush hour Monday.

Wade Spees

Girls

WANDO 57, WEST ASHLEY 52

Wando (57): Tinsley Hallman 20, Tessa Akers 10, Torlay 2, Kiersten Duvernay 14, Smalls 9, Stasky 2.

West Ashley (52): Wesolek 4, Dekeiya Cohen 23, Sanderson 3, Walker 2, Stokes 6, McLemore 4, Keosha Hardaway 10.

Records: Wando 8-6, West Ashley 11-2 Next: West Ashley vs. James Island Friday. Note: Cohen 7 steals, 8 blocks, 11 rebounds.

SUMMERVILLE 60, FORT DORCHESTER 31

Summerville (60): T. Brown 9, Smith 9, Montei 8, Smalls 8, K. Brown 7, Simmons 6, Z. Green 5, A. Green 4, Ravanell 1, Anderson 1.

Fort Dorchester (31): Brianna Chisolm 14, Taylor 5, Burgess 4, Leah 3, Chandler 3, Sharper 2.

Records: Summerville 11-2, 1-0; FD 2-9, 0-1. Next: Summerville at Colleton County Friday; FD at Goose Creek Friday.

GOOSE CREEK 53, STRATFORD 19

Goose Creek (53): N'dea Bryant 15, Ashley Fields 10, Frazier 7, Doctor 6, Jones 6, Liner 4, Tanner 4, Ludwing 1

Stratford (19): Addison 9, Gilbert 6, Marion 4.

Records: GC 13-4, 1-0; Stratford 8-7, 0-1; Next: Goose Creek at Ford Dorchester Friday, Stratford at Wando Friday.

ASHLEY RIDGE 58, JAMES ISLAND 33

James Island (33): Jacelyn Mack 10, Maull 9, Stanley 5, Chavis 3, Phillips 2, Willliams 2, Washington 2.

Ashley Ridge (58): Chekerra Goodwine 17, Michala Green 12, Jasmine Clark 10, Nkanata 5, Daly 4, Tierney 2, Smart 2.

Records: AR 8-6. Next: AR hosts Beaufort Friday.

BURKE 61, ST. JOHN'S 20

Burke (61): Buria Brown 14, Latasha Jones 12, Brittany Kwot 12, Kelly 4, Meyers 2, Harrison 2, Haynes 7, McNeil 8.

St. John's (20): Kerrigan Simpson 14, Mitchell 3, Jones 2, Johnson 1.

Records: SJ 4-9, 3-1; Next: SJ at Baptist Hill Friday, Burke hostw Cross Friday.

WOODLAND 52, STALL 20

Stall (20): Richardson 9, Carson 5, Lloyd 3, Simmons 1, McGuire 1, Moultrie 1.

Woodland (52): Tasia Hopkins 25, Victoria Wamer 10, Garrett 7, Warren 2, Zigler 2, Walker 2, Cooper 2, Cobb 2.

Records: Woodland 7-6, 2-2. Next: Woodland hosts North Charleston Friday.

CROSS 61, LINCOLN 23

Lincoln (23): Smith 8, Gathers 4, Thompson 3, McKenzie 3, Mereer 1, Singleton 3.

Cross (61): Sanyra Lisbon 14, Tationna Price 11, Spann 1, Jefferson 4, Grant 4, Hunter 3, Wigfall 2, Ravenell 5, Middleton 9, Gilliard 5.

Records: L 0-8; C 4-10; Next: Cross at Burke Friday; Lincoln at Military Magnet Friday.

CHARLESTON COLLEGIATE 30, BEAUFORT ACADEMY 29

Beaufort Academy (29): Kahn 4, Miranda Westlane 18, Neal 3, Vincent 4.

Charleston Collegiate (30): Grant 7, Whaley 6, Danielle Buck 11, Willis 2, Frasier 4.

Records: CC 7-1. Next: CC at Bible Baptist Friday.

HILTON HEAD 37, CANE BAY 27

Hilton Head (37): Sabrina Drammis 18, Bush 7, King 4, Franklin 4, Jenkins 3, Flemming 1.

Cane Bay (27): Howell 8, Seler 8, Manning 7, Dudley 2, Eady 2.

Records: HH 10-4, 1-0; CB 3-8 0-1. Next: Battery Creek at Hilton Head Friday, Cane Bay at Bluffton Friday

PINEWOOD PREP 59, ASHLEY HALL 23

Pinewood Prep (59): Hendrix 7, Dambaugh 3, Taylor 2, Hooks 4, Deas 7, Lax 2, Chester 2, Maria Corella 14, Bri Boyd 12, Rhodes 6.

Ashley Hall (23): Brown 1, Morrison 4, Jessica Graham 10, Smith 2, Smythe 4, Swanson 2.

Records: Pinewood 10-5, 2-0. Next: Pinewood at Hilton Head Christian Friday.

FIRST BAPTIST 46, CATHEDRAL ACADEMY 23

First Baptist (46): Moore 1, Kaleigh Tugwell 12, Rhodes 7, Alvanos 4, Peters 9, Darian Blakey 13

Cathedral (23): Inabinett 8, Housel 1, Katie Burnett 14

Next: First Baptist vs. St. Andrew's Friday.

NORTHWOOD ACADEMY 77, PORTER-GAUD 21

Northwood (77): Amber Campbell 25, Powell 2, Butter 8, Hoisington 5, Cohen 1, Kinsey 13, Andrews 9, Thomas 2, Phillips 5, Davis 7

Porter-Gaud (21): Faith 3, Hills 5, Ham 4, Edelson 4, Cooper 3, McKelvey 2, Middleton 2, Bernard Samuel 21, Washington 4, Raynor 4, Baldwin 7, Gantt 3, Anthony Williams 15

Records: PG 3-9 Next: PG vs Pinewood Prep Tuesday

Boys

GOOSE CREEK 60, STRATFORD 47

Goose Creek (60): Tucker 6, Raemond Robinson 12, Singleton 2, Dantez Bennamon 30, Marsh 4, Rivers 2, Evans 4.

Stratford (47): Davis 2, Shomari Tait 12, Steven Archie 12, Demetre Rivers 10, Hester 2, Tidwell 9.

Records: GC 13-2; Stratford 9-6. Next: Stratford at Wando Friday.

SUMMERVILLE 57, FORT DORCHESTER 44

Fort Dorchester (44): Brandon Frasier 15, Chris Rouse 10, Gibbs 6, Whately 2, Venekin 4, Staggers 2, Bryant 3, Hayward 2

Summerville (57): JD. Tucker 28, Wilkerson 9, Tittle 9, M. Tucker 5, McKinnon 2, Brockington 4

Records: FD 8-5, 0-1; S 7-8, 1-0. Next: Summerville at Colleton County Friday

JAMES ISLAND 50, ASHLEY RIDGE 36

James Island (50): Brown 6, K.J. Smith 15, Meyers 4, Bolus 9, Evans 9, Schuck 7

Ashley Ridge (36): Stevens 5, Walker 1, Graham 2, Clark Batts 12, Doctor 3, Weeks 8, Baker 5

Records: AR 3-10, JI 12-3; Next: JI at Berkeley today.

NORTH CHARLESTON 56, HANAHAN 41

Hanahan (41): DuBose 1, Mack 8, Gamble 8, Terrell Green 14

North Charleston (56): Middleton 2, Bernard Samuel 21, Washington 4, Raynor 4, Baldwin 7, Gantt 3, Anthony Williams 15

Records: NC 10-4. Next: N. Charleston at Woodland Friday.

CANE BAY 52, HILTON HEAD 51

Hilton Head (51): Alex McDonald 18, Jacob Coltrane 14, Sanders 9, Julian 6, Iulo 2, MacMurray 2

Cane Bay (52): Christian Lawyer 12, Marcus Looney 12, Traevon Doctor 11, Lane 9, Wimmer 4, Dixon 2, Bass 2

Records: HH 6-9, 0-1; CB 8-6, 1-0; Next: Cane Bay at Bluffton Friday, Battery Creek at Hilton Head Friday

WOODLAND 85, STALL 23

Stall (23): Myers 6, Francis 2, Scott 3, Gregory 1, Bright 4, Frazier 7, Frazier 2

Woodland (85): A. Smith 6, Sergio Smith 10, Jhaudon Chandler 13, Shaquille Davis 10, Wamer 8, Joshua Reeves 12, R. Smith 2, Stevens 6, Carn 5, Johnson 2, Clark 9, Britt 2

Records: Woodland 10-4, 4-0. Next: Woodland vs. North Charleston Friday.

CROSS 83, LINCOLN 25

Lincoln (25): Jenkins 2, Manigault 6, Powell 2, Gavin Thompson 13, Brown 2

Cross (83): Branford Halls 14, Jalen Frazier 12, D. Shepherd 9, Williams 3, Matthews 2, Gadis 2, Hall 4, Washington 2, Haywood 6, Green 5, Thompson 4, S. Shepherd 8, Chambers 4, Dingle 4, Cole 4

Records: Cross 3-8, 3-0. Next: Cross at Burke Friday.

MILITARY MAGNET 72, CHARLESTON MATH AND SCIENCE 47

Charleston Math & Science (47): Barrack 1, Jenkins 8, Hobbs 17, Humkins 10, Ancrum 2, Wilgus 3, Wright 3, Iwomey 1, McPherson 2

Military Magnet (72): JD. Bowser 7, Baquan Ancrum 10, Trey Parker 16, Clark 4, Jamal Frasier 10, Rivers 7, Scott Hollins 13, Woods 3, Major 2

Records: MM 3-9, 2-1; CMAS 0-4 region Next: MM host Lincoln Friday; CMAS host St. John's Tuesday

PORTER-GAUD 53, NORTHWOOD ACADEMY 51

Northwood (51): Major 14, Gilbert 7, Lloyd 3, Cluttens 2, Cook 4, Drayton 9, McMeekin 12

Porter-Gaud (53): Cochrane 3, Smalls 7, Williams 2, Skelly 2, KJ James 16, Sanderson 4, Michael Preddy 19

Records: PG 9-4, 2-0; Next: PG at First Baptist Saturday

FIRST BAPTIST 79, CATHEDRAL ACADEMY 23

First Baptist (79): Bradford Allen 16, T. Moring 11, Jenkins 8, Keislen 8, Gramling 7, Buklet 5, Bucklet 5, Simmons 5, Richardson 4, Gillam 4, Graves 2, Howard 2, Blakey 2.

Cathedral (23): Murray 8, Corwin 4, Brace 4, Rodgers 3, Verella 2, Caldwell 2.

Records: FB 11-7 CA 1-11; Next: CA hoss Andrew Jackson Thursday.

ST. JOHN'S CHRISTIAN 78, COLLETON PREP 21

St. John's Christian (78): Hurta 5, Jalen Ward 13, Denton 6, Hammond 4, McElveen 6, Pipkin 2, Bobby Winters 13, Glover 9, Rashae Bey 13, DuPree 5, Hardin 2.

Colleton Prep (21): Barrett 2, Stivender 4, Houck 8, Crosby 4, Smith 3.

Records: SJC 10-3. Next: SJC hosts Thomas Sumter Friday.

CHARLESTON COLLEGIATE 78, BEAUFORT ACADEMY 41

Beaufort Academy (41): Cheung 6, Littleford 4, Dailey 2, Suber 8, Griffith 9, Bible 12.

Charleston Collegiate (78): Zach Frehse 10, Ryba 1, Fletcher 4, Solomon 4, Smalls 7, Chase Schaeffer 20, Aaron Willis 10, Khalil Davis 22.

Records: CC 10-4. Next: CC at Bible Baptist Friday. Notes: Ty Solomon had 15 assists.

THOMAS SUMTER 56, FAITH CHRISTIAN 45

Thomas Sumter (56): Kristopher Payne 23, Shipman 3, Hoage 1, Connonierr 5, Durant 4, Dinking 5, Felix 9, Waldrop 6.

Faith Christian (45): Rogers 9, Elvington 6, Jeff Rogers 12, Pittman 4, Josh Nelson 14.

Records: FC 7-4. Next: FC at Holly Hill Friday.

JAMES ISLAND CHRISTIAN 68 LOWCOUNTRY PREP 48

James Island Christian (68): Griffin Reeder 27, Darik Doornbos 21 Daniel Hickman 10, Butler 8, Hamilton 2.

Lowcountry Prep (48): T. Teems 14, Gardner 9, Deeter 9, Marshall 8, Teace 6, DesChamts 2.

Records: LCP 2-5; JIC 8-5; Next: JIC at Clarendon Hall Thursday

COASTAL CHRISTIAN 72, TRIDENT ACADEMY 23

Trident Academy (23): Holmes 3, Jereisity 5, Blum 7, German 5, Thompson 3.

Coastal Christian (72): Tripp Harmon 10, Matt Mueller 12, Michael Graham 12, Garrett Casias 10, Poole 7, Reid 7, McBreairty 4, Lipscomb 7, Mccubbin 1, Lynch 2.

Records: Coastal 15-2; Next: Coastal at James Island Christian Friday.

Wrestling

TIMBERLAND 48, STALL 31

106: Steele (S) p. Rentzel; 113: Watkins (S) p. Jackson; 120: Rocourt (T) p. Parker; 126: Aiken (S) majd. White 14-6; 132: Harding (S) p. Metts; 138: Holmes (S) p. Timmons; 145: Legnard (T) wbf; 152: Rush (T) p. Moorecroft; 160: Green (S) d. Elizondo, 10-4; 170: Harmon (T) p. Johnson; 182: McCray (T) wbf; 195: Cool (T) wbf; 220: Smalls (T) wbf.; HWT: Moore (T) wbf.

STALL 42, BURKE 18

106: Watkins (S) p. Wright; 113: Steele (S) wbf; 120: Parker (S) wbf; 126: Aiken (S) wbf.; 132: Harding (S) wbf; 138: Holmes (S) wbf; 145: Sonni (B) wbf; 152: Laury (B) p. Moorecroft; 160: Green (S) p. Rivers; 170: Carlus (B) p. Johnson; 182: Jamar (S) wbf; 195: double forfeit; 220: double forfeit.; HWT: double forfeit. Records: Stall 6-8. Next: Stall hosts Region 6-AA individual tournament Jan. 18.

(Monday)

ASHLEY RIDGE 59, JAMES ISLAND 12

106: Whitney (AR) d. Bunn,11-4. 113: McNeal (AR) d. Janse 11-5. 120: Waechter (AR), p. Wilson. 126: Graham (AR) p. Gould (JI). 132: Cutino (AR) techf. Phillips 23-7. 138: Cromwell (JI) p. Robinson. 145: Huggins (AR) d. Currie 8-5. 152: Whitney (AR) p. Gaither. 160: Remeika (AR) d. Hampton, 4-3. 170: Moore (AR) p. Kilgallen. 182:Sierra (AR) p. Roper. 195: Baker (AR) p. Myles. 220: Pringle (AR) p. Scott. 285: Flynn (JI) p. Glover.

Basketball Schedule

Thursday

James Island Christian at Clarendon Hall

Friday

Coastal Christian at James Island Christian

Academic Magnet at Garrett Tech

Beaufort at Ashley Ridge

St. John's at Baptist Hill

Battery Creek at Hilton Head

Berkeley at Lake Marion

Cane Bay at Bluffton

Cross at Burke

Summerville at Colleton County

Goose Creek at Fort Dorchester

Georgetown at St. James

Hanahan at Stall

Battery Creek at Hilton Head

West Ashley at James Island

Lincoln at Military Magnet

Manning at Lake City

North Charleston at Woodland

Stratford at Wando

Timberland at Andrews

Saturday

Porter-Gaud at First Baptist

Bluffton at Beaufort

Cardinal Newman at Bishop England

Burke at North Charleston

Cross at Lake Marion