Thursday’s High School Results

www.hsprepzone.com

Volleyball

ASHLEY RIDGE 2, FIRST BAPTIST 0

Sets: 25-16, 25-10.

ASHLEY RIDGE 2, WEST ASHLEY 0

Sets: 25-21, 27-25.

Records: Ashley Ridge 8-3. Next: Ashley Ridge hosts the Swampfox Invitational on Saturday.

NORTHWOOD ACADEMY 3,

PALMETTO CHRISTIAN 1

Sets: 18-25, 25-16, 25-20, 25-13.

Records: Palmetto Christian 3-4 (0-3).

WANDO 3, PORTER-GAUD 0

Sets: 25-19, 25-17, 25-22.

Records: Wando 9-1-1. Next: Wando at Cane Bay Tuesday.

CHARLESTON COLLEGIATE 3,

RIDGE CHRISTIAN 0

Sets: 25-10, 25-22, 25-19.

Records: Charleston Collegiate 6-1. Next: Chas. Collegiate at Coastal Christian on Tuesday.

Girls Golf

WANDO 163, JAMES ISLAND 192, BERKELEY 238

Medalist: Kate Harper (W) 38, Gabby Martinez (W) 38. Site: Charleston Municipal.

PINEWOOD PREP 208, CARDINAL NEWMAN 210, WILSON HALL 241

Medalist: Lucarelli (PP) 37.

Next: Pinewood at Bishop England Monday.

WEST ASHLEY 242, SUMMERVILLE 253

Medalist: Anna Baldwin (WA) 51.

Site: Shadowmoss. Next: West Ashley plays Berkeley at Shadowmoss Tuesday.

Girls Swimming

WANDO 23.2, JAMES ISLAND 21,

FORT DORCHESTER 3

50 Freestyle: A. Burton (W) 26.15; 100 Freestyle: P. Wilson (JI) 54.61; 200 Free: P. Wilson (JI) 2:02.35; 500 Free: C. Savage (W) 5:38.48; 100 Backstroke: A. Sawyer (W) 1:01.44; 100 Breaststroke: T. McCaskill (W) 1:13.35; 100 Butterfly: M. Dupree (JI) 1:00.18; 200 IM: A. Sawyer (W) 2:13.39; 200 Free Relay: James Island A 1:44.33; 400 Free Relay: Wando A 3:59.50; 200 Medley Relay: James Island A 1:54.45

WEST ASHLEY VS. ACADEMIC MAGNET VS. BERKELEY

50 Freestyle: S. Ayers (AM) 31.35; 100 Freestyle: S. Ayers (AM) 1:07.25; 200 Freestyle: O. Kinsinger (AM) 2:26.47; 400 Freestyle: E. Zhou (AM) 4:45.37; 100 Backstroke: M. McQuillan (AM) 1:16.03; 100 Breaststroke: J. Zimlich (AM) 1:24.94; 100 Butterfly: E. Ludman (AM) 1:14.19; 200 IM: J. Zimlich (AM) 2:42.16; 200 Freestyle Relay: Academic Magnet A 2:03.31; 200 Medley Relay: Academic Magnet A 2:17.07

Boys Swimming

WANDO 10.2, FORT DORCHESTER 5, JAMES ISLAND 3

50 Freestyle: E. Emovon (W) 22.35; 100 Freestyle: J. Seith (FD) 49.55; 200 Freestyle: P. Tarala (W) 1:53.75; 500 Freestyle: M. Ducker (W) 5:05.96; 100 Backstroke: A. Morris (W) 59.00; 100 Breaststroke: J. Seith (FD) 59.45; 100 Butterfly: E. Emovon (W) 53.88; 200 IM: N. Wukovits (W) 1:59.55; 200 Freestyle Relay: Wando A 1:31.63; 400 Freestyle Relay: Wando A 3:33.88; 200 Medley Relay: Wando A 1:40.92

WEST ASHLEY VS. ACADEMIC MAGNET VS. BERKELEY

50 Freestyle: I. Stadtmueller (AM) 27.54; 100 Freestyle: C. Bennett (WA) 59.47; 200 Freestyle: C. Bennett (WA) 2:12.22; 400 Freestyle: Z. Moody (AM) 4:42.50; 100 Backstroke: C. Brzezinski (AM) 1:03.46; 100 Breaststroke: C. Pitts (AM) 1:14.03; 100 Butterfly: C. Brzezinski 1:03.85; 200 IM: C. Bennett (WA) 2:12.22; 200 Freestyle Relay: West Ashley A 1:49.22; 200 Medley Relay: Academic Magnet A 2:03.34

Girls Tennis

FORT DORCHESTER 4, ASHLEY RIDGE 3

Singles: Sanders d. Brim 6-2, 6-1. Mitchell d. Blatner 6-2, 6-3. Schmedeke (AR) d. Rodgers 2-6, 6-2, 10-5. Zhang d. Morris 6-2, 6-1. Gunther (AR) d. Alberts 6-1, 6-2.

Doubles: Sanders/Mitchell d. Brim/Schmedeke. A. Teague/L. Teague (AR) d. Wallace/Benson 7-5, 6-1.

ASHLEY HALL 9, PALMETTO CHRISTIAN 0

Singles: Cuoco d. Pernell 6-0, 6-1. Spratt d. Quinn 6-2, 6-0. Laney d. Este 6-0, 6-0. Yarbrough d. Noce 6-1, 6-1. Nistad d. Howard 6-0, 6-1. Reuther d. Beaufort 6-0, 6-1.

Doubles: Yarbrough/Laney d. Pernell/Quinn 8-1. Bitter/Reuther d. Howard/Beaufort 8-3. Schnorr/Laurent d. Noce/Smalls 8-1.

Records: Ashley Hall 5-3. Next: Ashley Hall at Heathwood Hall Tuesday.

CHAS. MATH AND SCIENCE 5, CANE BAY 1

Singles: Stafford d. Maharrey 6-1, 6-1. Runey d. Kelly 6-3, 6-1. Espy d. Jones 6-2, 6-0. Coleman d. Kay 6-3, 6-1. Limestone d. Buttery 4-6, 6-0, 10-5.

Doubles: Leya/Dodd (CB) d. McComb/Russell 6-3, 6-6 (5-7), 10-5.

Records: Cane Bay 0-4. Charleston Math and Science 4-3. Next: Cane Bay hosts Stratford Tuesday. Charleston Math and Science play Ashley Ridge Tuesday.

SUMMERVILLE 6, COLLETON COUNTY 0

Singles: Long d. Roberson 6-1, 6-0. Reynolds d. A. Crook 6-0, 6-1. Naval d. C. Crook 6-1, 6-0. McKee d. C. Griffin 6-0, 6-4. Pagan d. Strictland 6-2, 6-0.

Doubles: Zoeller/Shelbourne d. Virdin/M. Griffin 6-0, 6-1.

Records: Summerville 5-1. Colleton County 1-1. Next: Summerville hosts Ashley Ridge Tuesday. Colleton County at Berkeley Monday.

HOLLY HILL ACADEMY 9,

LOWCOUNTRY PREP 0

Singles: O’Connell d. Pate 6-1, 6-1. Breland d. Razzi 6-0, 6-0. Becker d. Balding 6-1, 6-0. Bozard d. Whitlock 6-0, 6-2. Myers d. Risor 6-2, 6-2. Salley d. Chapman 6-0, 6-4.

Doubles: Breland/Myers d. Emerson/Cooper 8-2. Becker/Weathorford d. Sophia/Sara 8-4. B. Salley/S. Salley d. Trinity/Annie 8-2.

Next: Hilton Head Academy hosts Beaufort Monday.

(Wednesday)

ASHLEY RIDGE 5, PINEWOOD PREP 4

Singles: Evans (PP) d. Brim 6-4, 5-7, 1-0. Blatner d. H. Rodgers 2-6, 6-4, 1-0. Schmedeke d. E. Rodgers 6-3, 6-4. Osborne (PP) d. Morris 6-1, 6-3. O’Sullivan d. Hylton 6-2, 4-6, 1-0. Wall d. Vietri 6-2, 6-1.

Doubles: Brim/Blatner d. Evans/Rodgers 8-5. Rodgers/Osborne (PP) d. Schmedeke/Morris 8-5. Hylton/Vietri (PP) d. Teague/Fuller 8-5.