Girls Golf

PINEWOOD PREP 164, HEATHWOOD HALL 194

Medalists: Dambaugh (PP), Hirai (PP) 36. Site: Indian River Golf Club. Record: Pinewood 3-0. Note: Hirai had a hole-in-one.

Volleyball

HANAHAN 2, FORT DORCHESTER 1

Scores: 24-26, 25-9, 25-20.

HANAHAN 2, SUMMERVILLE 1

Scores: 25-19, 17-25, 25-18. Records: H 3-1. Next: Hanahan at Military Magnet Tuesday.

BEAUFORT 2, ASHLEY RIDGE 1

Scores: 26-24, 18-25, 26-24.

ASHLEY RIDGE 2, COLLETON COUNTY 0

Scores: 33-31, 25-14. Records: AR 1-1.

WANDO 2, BISHOP ENGLAND 0

Scores: 25-14, 25-11.

WANDO 2, WACCAMAW 0

Scores: 25-8, 25-11. Records: Wando 2-0. Next: Wando host Summerville Wednesday.

BISHOP ENGLAND 2, WACCAMAW 1

Scores: 25-11, 19-25, 25-17. Records: BE 2-1. Next: BE at Porter-Gaud Invitational today.

MILITARY MAGNET 3, GARRETT TECH 0

Scores: 25-21, 25-20, 25-11. Records: MM 1-0; GT 0-1. Next: GT hosts North Charleston and Woodland Wednesday.

CANE BAY 3, STALL 0

Scores: 25-5, 25-9, 25-12. Records: CB 1-1; Stall 0-1. Next: CB at Goose Creek Thursday.

JAMES ISLAND 2, STRATFORD 0

Scores: 25-14, 25-19. Records: JI 1-1; Stratford 0-1. Next: JI at Porter-Gaud Invitational today.

PALMETTO CHRISTIAN 3, LOWCOUNTRY DAY 0

Scores: 25-11, 25-12, 25-10. Records: PC 3-1. Next: PC hosts Lowcountry Prep Wednesday.

NORTHWOOD ACADEMY 3, BURKE 0

Scores: 25-13, 25-6, 25-10. Records: NA 6-2. Next: NA hosts Orangeburg Prep Tuesday.

Girls Tennis

CANE BAY 4, ST. JOHN'S CHRISTIAN 1

Singles: Dakota Brown (CB) d. Julie Robinson 6-0, 6-1; Allison Hager (CB) d. Hayley Singletary 6-3, 6-3; Page Robinson (SJC) d. Ashley Robinson 2-6, 7-6, 10-4; Alex Thompson (CB) d. Katie Ferguson 4-6, 6-1, 11-9; Christina Barrs (CB) d. Summer Davis 6-1, 6-0. Records: CB 1-0, SJC 0-1. Next: CB hosts James Island Sept. 14.

ASHLEY HALL 9, HILTON HEAD CHRISTIAN 0

Singles: Narni Summerall (AH) d. M. Bunny 6-0, 6-0; C. Geiss (AH) d. L. Lane 6-1, 6-1; M. Legerton (AH) d. A. Bennett 6-0, 6-2; R. Anastopuolo (AH) d. K. Bennett 6-1, 6-1; S. Chamberlain (AH) d. F. Guidobomo 6-3, 6-1; M Schweers (AH) d. C. Mann 6-0, 6-1.

Doubles: C Swanson-T. Dye (AH) d. Bunch-Lane 8-4; Eh. Brown-A.Reece (AH) d. Bennett-Bennett 8-5; P. Schaberg-G. Ousts d. Guidobomo-Munn 8-3. Records: AH 6-1.

HEATHWOOD HALL 5, PINEWOOD PREP 4

Singles: Mollie Polk (P) d. Catherine Savoca 7-5, 6-1; McKenna Savoka (H) d. Shauna Fletcher 6-2, 6-1; Mathilde Demey (P) d. Elise McKelvey 6-4, 5-7, 11-9; Sarah Stormer (H) d. Mary Hunter Brown 6-3, 6-3; Sarah Buchanan (H) d. Hayleigh Dodge 7-5, 6-3; Emily Dyer (H) d. Haley Foster (P), 6-1 inj. Default.

Doubles: Polk/Fletcher (P) d. Savoka/Savoka 8-3; McKelvey/Stormer (H) d. Demey/Brown 8-6; Sara Banks Tapp/Sarah Kochis (P) d. Katie Beach/Norrie Beach 8-4 Records: Pinewood 2-1, HH 1-1. Next: Pinewood at Cardinal Newman, Tuesday; Heathwood Hall at Porter-Gaud on Tuesday.

BERKELEY 7, FORT DORCHESTER 0

Singles: A. Huxford d . M. Snype 6-1, 6-0; E. Huxford d. K. Bui 6-2, 6-1; Lamprecht d. A. Johnson 6-0, 6-2; L. Tedder d. K. Barrineau 6-2, 7-5; L. Jackson d. M. Casco 6-1, 6-0.

Doubles: C. Tedder/L. Litchfield d. J. Tran/J. Singler 6-0, 6-0; H. Webber/E. Allen def. K. Barber/K. Howe 8-3.

Girls Swimming

James Island d. Goose Creek (No team score provided)

200-Meter Medley Relay: James Island, 2:20.75; 200 Free: Caty Hueske (JI), 2:17.46; 200 IM: Stevie DuPree (JI), 2:52.78; 50 Free: Hannah Craig (JI), 29.07; 100 Fly: Peyton Wilson (JI), 1:17.28; 100 Free: Hannah Craig (JI), 1:01.91; 400 Free: Caty Hueske (JI), 5:01.35; 200 Free Relay: James Island, 2:01.41; 100 Back: Peyton Wilson (JI), 1:17.94; 100 Breast: Kaylie Huffman (JI), 1:32.00; 400 Free Relay: James Island, 5:08.18

James Island d. Beaufort

200 Medley Relay: James Island, 2:20.75; 200 Free: Caty Hueske (JI), 2:17.46; 200 IM: Stevie DuPree (JI), 2:52.78; 50 Free: Hannah Craig (JI), 29.07; 100 Fly: Peyton Wilson (JI), 1:17.28; 100 Free: Hannah Craig (JI), 1:01.91; 400 Free: Caty Hueske (JI), 5:01.35; 200 Free Relay: James Island, 2:01.41; 100 Back: Peyton Wilson (JI), 1:17.94; 100 Breast: Laura Barras (B), 1:30.27; 400 Free Relay: James Island, 5:08.18

Boys Swimming

James Island d. Goose Creek

(No team score provided)

200 Medley Relay: James Island, 2:10.85; 200 Free: Chris Roxon (JI), 2:24.34; 200 IM: Ben Detar (CG), 2:32.11; 50 Free: Garrett Jones (JI), :27.10; 100 Fly: Trey Poole (JI), 1:15.78; 100 Free: Ben Detar (GC), :57.71; 400 Free: Anthony Peeples (GC), 7:15.58; 200 Free Relay: James Island, 1:55.19; 100 Back: Evan Howard (JI), 1:13.72; 100 Breast: Robbie Wilson (JI), 1:25.59; 400 Free Relay: James Island, 4:34.55

James Island d. Beaufort

200 Medley Relay: James Island, 2:10.85; 200 Free: Chris Roxon (JI), 2:24.34; 200 IM: Keith Howard (JI), 2:45.60; 50 Free: Garrett Jones (JI), :27.10; 100 Fly: Trey Poole (JI), 1:15.78; 100 Free: Evan Howard (JI), :59.91; 400 Free: Thomas Selby (B), 6:21.92; 200 Free Relay: James Island, 1:55.19; 100 Back: Evan Howard (JI), 1:13.72; 100 Breast: Robbie Wilson (JI), 1:25.59; 400 Free Relay: James Island, 4:34.55

Football

Thursday Scores

A.C. Flora 62, Eau Claire 12

West Florence 30, Camden 7