Girls Basketball

PORTER-GAUD HOLIDAY CLASSIC

ACADEMIC MAGNET 37, CAPE FEAR 30

Academic Magnet (37): Beauregard 2, Youngblood 6, Dockery 6, Hunt 4, Johnson 2, Serena Hagerty 17.

Cape Fear (30): Barnes 2, Michele Whipple 10, Kirchoff 6, Becca Tomasdottier 12, Buren 2.

ASHLEY HALL 42, CROSS 24

Cross (24): Gilliard 9, Middleton 1, Ravenell 14, Wigfall 2, Price 4, Grant 4.

Ashley Hall (42): Brown 9, Cribb 2, Morrison 1, Jessica Graham 12, Smith 4, Smythe 4, Anastopoulo 6, Swanson 2, Ravenel 2.

NORTHWOOD ACADEMY 63, WREN 49

Wren (49): Irvin 2, Addie Merritt 15, Reeves 6, Bayne 3, Franks 6, Matthews 1, Victoria Everhart 10, Wagner 6.

Northwood Academy (63): Amber Campbell 30, Thomas 3, Phillips 4, McQueeney 2, Powell 3, Hoisington 2, Alyssa Kinsey 19.

CAROLINA DAY 69, COLLETON COUNTY 39

Carolina Day (69): Allison Beasley 13, Hooker 6, Travis 2, Edmonds 3, Haley Laughter 12, Kaitlyn Jackson 11, Wetter 6, Jessica Farmer 16.

Colleton County (39): Brown 3, Green 2, Reed-Blake 6, Thea Campbell 11, Latisha Burns 11, Eady 2,Williams 4.

PINEWOOD PREP 54, VICTORY CHRISTIAN 39

Pinewood Prep (54): Hendrix 1, Dambaugh 5, Patton 4, Deas 1, Maria Corella 13, Bri Boyd 13, Jennifer Rhodes 17.

Victory Chrs. (39): Davis 4, Gaddis 3, Goodson 2, Mickle 1, A. Pharr 7, Reed 8, Thomas 7.

CARDINAL NEWMAN 57, PORTER-GAUD 29

Cardinal Newman (57): Ranwater 10, Tringall 7, Hughes 10, August 18, Deylng 8, Charlton 2, Edwards 2.

Porter-Gaud (29): Saul 5, Faith 2, Hills 5, McAbee 5, Ham 5, Edelson 1, Carlton 4, Joye 2.

BURKE 44, FIRST BAPTIST 17

Burke (44): Brown 8, Breonna Kelly 14, Meyers 1, Jones 6, Brightman-Haynes 3, Gerald 2, Kwot 2, McNeil 8.

First Baptist (17): Anderson 3, Blakey 2, Kelly 1, Peters 1, Rhodes 6, Tugwell 4.

JAMES ISLAND 36, CHARLESTON MATH & SCIENCE 27

James Island (36): Chaves 10, Stanley 5, Wright 8, Williams 3, Watkins 4, Maull 6.

CMS (27): Black 2, Coaxum 4, Shanetta Sabb 10, Martin 2, Walker-Watts 9.

Boys Basketball

PORTER-GAUD HOLIDAY CLASSIC

FIRST BAPTIST 68, BAPTIST HILL 57 (OT)

First Baptist (68): Robertson Gramling 15, Shaquille Richardson 10, Nate Jenkins 21, Gillam 4, Bradford 4, Moring 3, Landon Blakey 11.

Baptist Hill (57): Campbell 3, Joseph Gilliard 10, Shaquille Mitchell 39, Frazier 1.

VICTORY CHRISTIAN 57, COLLETON COUNTY 44

Colleton County (44): Chisolm 2, Hodges 8, Frankell Williams 21, Blakenship 2, Hicks 2, Nichols 3, Edwards 6.

Victory Christian (57): Xavier Griffin 13, Corbin Jackson 10, Miller 4, Mitchell 3, Thomas 6, Shaun Thompson 11, Walker 8, Wilson 2.

BISHOP ENGLAND 58, NORTHWOOD ACADEMY 44

Northwood Academy (44): Thomas 3, Tayvaughn Major 14, Gilbert 6, Dwight 2, Drayton Clutters 12, Cook 4, Drayton 2, McKeekin 6.

Bishop England (58): Theos 9, Fosberry 2, Vecchiolla 8, Tecklenburg 6, Herbert 4, Thatcher 8, Grevey 6, Harold McGill 11, Swanson 4.

COASTAL CHRISTIAN 56, CAPE FEAR 45

Coastal Christian (56): Michael Graham 24, McCubbin 6, Harmon 9, Poole 2, Lipscomb 2, Smoak 2, McBreairty 6, Mueller 5.

Cape Fear (45): Dennison 4, Pearce 2, Anderson 8, Head 7, Granapolus 3, Sigler 8, Young 8, McGrey 4.

PORTER-GAUD 47, WREN 45

Wren (45): Austin Anderson 14, Floyd 1, Fulks 8, Chase Crain 10, Derrick Gray 10, Graham 2.

Porter-Gaud (47): Phillips 4, Sterling Smalls 10, Williams 1, KJ Kames 17, Sanderson 8, Preddy 7.

Note: Smalls hit a three-pointer with 5 second left to give PG the win.

BETHESDA 69, TRINITY CHRISTIAN 59

Trinity (59): Jackson 2, Sprinkle 1, Butler 3, Dean 5, Josh Smith 15, JR Sherin 13, Lindsey 8, Dalyon McDaniel 12.

Bethesda (69): Carter 8, David Grayson 14, Ben Carter 28, Johnson 5, Stills 5, Cooley 9.

ACADEMIC MAGNET 59, CHARLESTON MATH & SCIENCE 50

Academic Magnet (59): Hogan 4, Walters 5, Tyre Moore 11, Martel 5, Avery Nwokike 18, Lion 2, McClain 6, Sewell 8.

CMS (50): Simmons 6, Jenkins 2, Jeremy Hobbs 14, Hunkin 3, Leopold 6, Ancrum 2, Hunter Twomey 17.

Today's Porter-Gaud Holiday Classic Schedule

Boys

Championship Bracket

Victory Christian vs. James Island, 5 p.m.

Bethesda vs. Porter-Gaud, 8 p.m.

Consolation Bracket

First Baptist vs. Bishop England, 11 a.m.

Coastal Christian vs. Academic Magnet, 2 p.m.

Colleton County vs. Charleston Collegiate, 5 p.m.

Trinity vs. Wren 8 p.m.

Baptist Hill vs. Northwood Academy, 11 a.m.

Cape Fear vs. Charleston Math & Science, 2 p.m.

Girls

Championship Bracket

Pinewood Prep vs. Northwood Academy, 3:30 p.m.

Carolina Day vs. Cardinal Newman, 6:30 p.m.

Consolation Bracket

Academic Magnet vs. James Island, 9:30 p.m.

Ashley Hall vs. Burke, 12:30 p.m.

Victory Christian vs. Wren, 3:30 p.m.

Colleton County vs. Porter-Gaud, 6:30 p.m.

Cape Fear vs. Charleston Math & Science, 9:30 p.m.

Cross vs. First Baptist, 12:30 p.m