Saturday's High School Results

www.hsprepzone.com

Girls Basketball

NORTHWOOD ACADEMY 53,

GRAY COLLEGIATE 45

Northwood (53): Dee Heath 16, Erika Martin 12 Melvin 9, Wesolek 6, ?Middleton 4, Mazyck 4, Kappel 2

Gray Collegiate (45): Haniliyah Howard 12. Toney 9, Sylve 2, Owens 4, Johnson 8, Beadle 8, Burkins 2.

Northwood 5 14 19 15-53

GC 10 14 8 13-45

Records: NA 12-4. Next: Palmetto Christian at Northwood Academy on Tuesday.

SUMMERVILLE 80, CAROLINA FOREST 30

Summerville (80): Rodnesha Capers 16, Jordan Sprueill 11, Mazyck 9, Aldridge 7, Olean 7, Harley 7, Ketchel 6, Green 6, Bish 5, Goodwine 4, Gibbs 2

Carolina Forest (30): Cheyenene Pyles 12, Nardella 9, Tomlin 7, Ethridge 2.

Summerville 27 14 22 17-80

Carolina Forest 9 7 3 12-30

Records: Summerville 11-5; CF 5-6.

Next Summerville at Colleton County on Tuesday; West Florence at Carolina Forest on Tuesday.

BISHOP ENGLAND 50, WANDO 40

Bishop England (50): Penninger 5, Tompkins 5, Rose 1, Corbett 8, Caroline McQueeney 11, Rhetta Moore 17, Egede 3

Wando (40): Clare McTighe 10, Wood 3, Lawrence 4, Ay. Collins 6, As. Collins 2, Smalls 8, Heyward 5, Stasky 2

Bishop England 14 14 10 12-50

Wando 8 11 14 7-40

Records: BE 7-4; Wando 10-4. Next: BE at Battery Creek on Tuesday.

Friday

NORTHWOOD ACADEMY 56,

PINEWOOD PREP 21

Northwood (56): Erika Martin 19 Jailah Melvin 17,Wesolek 5, ?Middleton 5, Mazyck 5, Heath 4, Kappel 1

Pinewood (21): Tati Robinson 13, Paylor 6, Bravening 2.

Northwood 13 19 11 13-56

Pinewood 6 6 8 1-21

Records: NA 11-3; PP 6-8.

PALMETTO SCHOLARS 38,

SCOTT'S BRANCH 31 (OT)

Scott's Branch (31): Mary Wimberly 11, Monroe 9, Lawson 6, Johnson 3, Thompson 2.

PSA (38): La'Royalty Jone 17, Dean 7, Bright 4, Goodman 4, A. Bryan 3, M Bryan 3.

Scott's Branch 11 9 7 2 2-31

Palmetto Scholars 7 8 9 9 7-38

Records: PS 8-1. Next: Palmetto Scholars at Lowcountry Leadership on Tuesday.

Boys Basketball

SUMMERVILLE 70, CAROLINA FOREST 55

Carolina Forest (55): Duane Moss 33, Weatherwax 6, Long 5, Flood 3, Deale 3, Lynch 2, Harris 2, McAfee 1.

Summerville (70): Jonathon Bennett 29, Terrelle Bowens 20, Moorer 7, Groome 6, Dew. Smith 3, Dev. Smith 2, Manigualt 2, Fisher 1.

Carolina Forest 13 13 8 21-55

Summerville 15 15 18 22-70

Records: Summerville 9-6. Next: Summmerville at Colleton County on Tuesday.

PORTER-GAUD 72,

HILTON HEAD PREP 33

Hilton Head Prep (33): Mikell 11, Gavin 9, Marbut 2, Larson 4, Polk 3, Orie 2, Calket 2.

Porter-Gaud (72): Werber 7, Wojcik 3, Barry 5, Naumoff 2, Smith 2, Nutley 6, Aaron Nesmith 22, Josiah James 12, Lanford 3, Shane McCravey 10.

Hilton Head Prep 12 11 3 7-33

Porter-Gaud 17 14 14 24-72

Records: PG 12-2. Next: PG at First Baptist on Thursday.

WANDO 66, BISHOP ENGLAND 29

Bishop England (29): Fosberry 2, Rollins 7, BJ Grevey 10, Ivan Fields 10.

Wando (66): Driesell 3, German 2, RaeKwon McFadden 11, Coakley 4, Wade 2, Rogers 2, Smith 1, Morrow 2, Dunnaway 7, Delongchamps 5, Amp Moore 11, Majewski 8, Pegram 8

Bishop England 1 4 17 7-29

Wando 12 14 21 19-66

Records: Wando 12-3; BE 5-7. Next: BE at Battery Creek on Tuesday.

Friday

WANDO 67, WEST ASHLEY 34

West Ashley (34): David Hodije 16, Coakley 7, Palmer 7, Hosey 2, Young 2

Wando (62): Amp Moore 16, Majewski 9, Rogers 8, Delongchamps 8, Behrens 6, Coakley 5, Dunaway 5, Pegram 4, German 2, O. Smith 2, J. Smith 1, Driesell 1.

Records: Wando 11-3, 1-0; WA 9-6, 0-1.

SCOTT'S BRANCH 89,

PALMETTO SCHOLARS 21

SB (89): C. Johnson 12, D. Conty 10, M. Simon 10, N. Davis 10, Green 8, Junious 8, Hunt 8, Riley 6, Richburg 5, Aiken 2, Jackson 2, House 4, Briggs 4.

PSA (21): Walsh 6, Andesanya 5, Evans 4, Hilario 4, Guarin 2

Scott's Branch 33 32 12 12-89

Palmetto Scholars 2 9 6 4-21

Records: PS 3-5. Next: Palmetto Scholars at Lowcountry Leadership on Tuesday.

Wrestling

King of the County Tournament

Teams: Wando (W), West Ashley (WA), James Island (JI), Stall (S), Colleton County (CC), North Charleston (NC), Pinewood Prep (PP), Military Magnet (MM), St. John's (SJ), Bamberg-Ehrhardt (BEH), Bishop England (BE)

FINALS FIRST-PLACE MATCHES

106-Dicarlo (W) d. Steedley (BEH) 1-5; 113-O'Quinn (CC) p. Scott (W). 120-Cullen (W) p. Cromwell (JI). 126-Grooms (BE) d. Risher (BEH) 11-9, 132-Kinsey (BEH) d. Kampner (W) 5-4. 138-Davis (AM) p. Berry (NC). 145-McAdams (W) p. Horry (BEH). 152-Smith (BE) d. Johnson 5-3. 160-Moorcroft (S) p. Gagum (BEH). 170-Stroman (BEH) d. Trollinger (WA) 5-3. 182-Williams (W) d. Rice (BEH) 5-3. 195-Davis (W) p. Higgins (PP). 220-Hammond (SJ) d. Charpia (PP) 3-2. 285-Legare (SJ) p. Simmons (NC).