Regional Track and Field Results

Wade Spees/postandcourier.com

Region 7-AAA at Cane Bay Girls

Host by Cane Bay High School 1. Cane Bay 1382. Bluffton 119. 3. Battery Creek 111. 4. Berkeley 79. 5. Hilton Head 58

Boys 1. Hilton Head 142. 2. Berkeley 133. 3. Cane Bay 91. 4. Bluffton 86.5. 5. Battery Creek 59.5. 6. Lake Marion 13

Girls 4x100 Meter Relay Finals 1, Berkeley 49.24. 2, Battery Creek 49.88. 3, Cane Bay 50.33.

4, Bluffton 51.81. Boys 4x100 Meter Relay

1, Berkeley 43.89. 2, Bluffton 44.32. 3, Cane Bay 44.47. 4, Battery Creek 45.59.

Girls 4x800 Meter Relay 1, Bluffton 10:30.71. 2, Cane Bay 10:33.32. 3, Hilton Head 10:34.61. 4,

Battery Creek 11:54.85. Boys 4x800 Meter Relay

1, Berkeley 8:29.03. 2, Hilton Head 8:39.10. 3, Cane Bay 8:39.94. 4, Bluffton 9:15.05.

Girls 100 Meter Hurdles 1, Gretchen Brown, Battery Cree, 15.97. 2, Ashlee Eady, Cane Bay, 16.03. 3,

Shelese Jenkins, Cane Bay, 16.66. 4, Shanice Pusha-Powell, Battery Creek,

17.98. Boys 110 Meter Hurdles

1, Jc Safford, Cane Bay, 15.39. 2, Demonte Reid, Berkeley, 15.80. 3, Gregg

Casselman, Berkeley, 16.05. 4, Diamonte Harley, Berkeley, 16.48.

Girls 100 Meter Dash 1, Marissa Pinckney, Berkeley, 12.07. 2, Semaj Tolliver, Cane Bay, 12.14. 3,

Daisja Cannon, Battery Cree, 12.66. 4, Ciera Love, Cane Bay, 12.75.

Boys 100 Meter Dash 1, Muhammad Abdul-Malik, Bluffton, 10.99. 2, Desmond Bonaparte, Hilton Head,

11.13. 3, Josh Sellers, Berkeley, 11.24. 3, Shaquille Husser, Cane Bay, 11.24.

Girls 1600 Meter Run 1, Faith Lifer, Hilton Head, 5:30.26. 2, Carley McGlinn, Hilton Head, 5:47.30.

3, Lea Tierney, Bluffton, 5:51.19. 4, Jennifer Giles, Bluffton, 5:55.55.

Boys 1600 Meter Run 1, Jack Manesiotis, Hilton Head, 4:39.17. 2, Sean McMahon, Hilton Head,

4:43.52. 3, Matthew Alex Couch, Hilton Head, 4:48.97. 4, Joshua Tierney,

Bluffton, 4:50.35. Girls 400 Meter Dash

1, La’Schirrae Morral, Battery Cree, 60.80. 2, Marissa Pinckney, Berkeley,

60.82. 3, Bianca McEwen, Cane Bay, 62.28. 4, Jonnay Anthony, Berkeley, 62.93.

Boys 400 Meter Dash 1, Desmond Bonaparte, Hilton Head, 51.31. 2, Michael Julian, Hilton Head,

51.50. 3, DeVaughn Frazier, Bluffton, 52.28. 4, Robbie Iulo, Hilton Head,

52.57. Girls 400 Meter Hurdles

1, Johnnie Gaston, Bluffton, 70.53. 2, Haley Kohler, Bluffton, 73.98. 3,

Shelese Jenkins, Cane Bay, 75.19. 4, Madeline Methvin, Hilton Head, 78.78.

Boys 400 Meter Hurdles 1, Javon Livingston, Battery Cree, 58.28. 2, Bryce Mincey, Bluffton, 58.55. 3,

Demonte Reid, Berkeley, 59.49. 4, Jordan West, Cane Bay, 60.94.

Girls 800 Meter Run 1, Rachel Friend, Hilton Head, 2:29.00. 2, Abi Short, Hilton Head, 2:31.00. 3,

Madison Putich, Bluffton, 2:32.00. 4, Ni’Asia Hazelton, Berkeley, 2:35.45.

Boys 800 Meter Run 1, Demetrius Smalls, Bluffton, 2:03.55. 2, Emanuel Collier, Berkeley, 2:04.65.

3, Divante Prioleau, Cane Bay, 2:05.29. 3, Matthew Alex Couch, Hilton Head,

2:05.29. Girls 200 Meter Dash

1, Marissa Pinckney, Berkeley, 25.65. 2, Semaj Tolliver, Cane Bay, 26.10. 3,

Jonnay Anthony, Berkeley, 26.67. 4, Ciera Love, Cane Bay, 26.68.

Boys 200 Meter Dash 1, Desmond Bonaparte, Hilton Head, 22.44. 2, Michael Julian, Hilton Head,

23.18. 3, Ezequiel Sepulveda, Berkeley, 23.19. 4, Shaquille Husser, Cane Bay,

23.46. Girls 3200 Meter Run 1, Savannah Schepp, Hilton Head, 12:17.51. 2, Alexis Miller, Battery Cree,

12:25.76. 3, Casey Witkowski, Bluffton, 13:03.83. 4, Michelle Stine, Hilton

Head, 13:04.14. Boys 3200 Meter Run

1, Jack Manesiotis, Hilton Head, 9:49.04. 2, Sean McMahon, Hilton Head,

10:15.72. 3, Joshua Tierney, Bluffton, 10:50.98. 4, Evans Beach, Bluffton,

10:57.43. Girls 4x400 Meter Relay

1, Cane Bay 4:12.44. 2, Bluffton 4:17.70. 3, Battery Creek 4:24.98. 4, Berkeley 4:30.00.

Boys 4x400 Meter Relay 1, Hilton Head 3:26.87. 2, Bluffton 3:28.42. 3,

Berkeley 3:32.30. 4, Cane Bay 3:37.67.

Girls High Jump 1, Ashlee Eady, Cane Bay, 5-00. 2, Kenya Sanders, Berkeley, 4-10. 3, Quamecha

Morrison, Battery Cree, 4-08. 4, La’Schirrae Morral, Battery Cree, 4-06.

Boys High Jump 1, Mike Williams, Lake Marion, 6-04. 2, Ezekeil Jenkins, Berkeley, 6-02. 3,

Jamarl Francis, Berkeley, 5-08. 4, Tirahn Bradford, Berkeley, 5-04.

Girls Pole Vault 1, Kimberly Vigil, Battery Cree, 7-06. 2, Kirsten Puetz, Cane Bay, 6-00. 2,

Jasmine Calixte, Battery Cree, 6-00. 4, Danielle Mandanici, Cane Bay, 5-06.

Boys Pole Vault 1, Shiloh Burbage, Berkeley, 12-06. 2, Tyler Varner, Cane Bay, 11-06. 3, Tyler

Mills, Berkeley, 10-06. 4, Austin Mims, Cane Bay, J10-06.

Girls Long Jump 1, Gretchen Brown, Battery Cree, 16-06. 2, Constance Maybin, Bluffton,

14-11.50. 3, Makayla Dudley, Cane Bay, 14-06. 4, Tibra Wheeler, Bluffton,

13-11. Boys Long Jump 1, Ezekeil Jenkins, Berkeley, 20-09. 2, Michael Julian, Hilton Head, 20-03. 3,

Justice Oliver, Battery Cree, 19-05. 4, Romante Frasier, Cane Bay, 18-08.

Girls Triple Jump 1, Gretchen Brown, Battery Cree, 34-09.25. 2, Constance Maybin, Bluffton,

32-09. 3, Kayla Frazier, Hilton Head, 32-07.75. 4, La’Schirrae Morral, Battery

Cree, 31-05.50. Boys Triple Jump

1, Justice Oliver, Battery Cree, 42-04.50. 2, Juwan Tolliver, Cane Bay,

40-00.50. 3, DeVaughn Frazier, Bluffton, 39-10. 4, Harrison Matthews,

Berkeley, 39-04.50. Girls Discus Throw

1, Shalyn Shine, Berkeley, 96-11. 2, Asia Whitted, Cane Bay, 95-03. 3, Alexa

Polcari, Bluffton, 94-08. 4, Meghan Dolan, Cane Bay, 82-11.

Boys Discus Throw 1, Tyrell Davis, Cane Bay, 143-05.50. 2, Shakil Gause, Battery Cree, 135-05.

3, Alex MacDonald, Hilton Head, 123-11. 4, Ricky Rivers, Bluffton, 113-10.50.

Girls Shot Put 1, Shakeria Kitty, Bluffton, 35-00.25. 2, Brookelynn Doctor, Cane Bay,

31-10.50. 3, Danyell Simmons, Cane Bay, 30-04. 4, Priscilla Washington,

Berkeley, 28-08. Boys Shot Put

1, Shakil Gause, Battery Cree, 47-08. 2, Tyrell Davis, Cane Bay, 46-11. 3,

Melvin Fields, Hilton Head, 43-09. 4, Davonta White, Berkeley, 42-05.75.