Boys Basketball

NORTH CHARLESTON 51,

MILITARY MAGNET 43

Military Magnet (43): Dylan Bowser 16, J. Clark 2, Jamel Frasier 14, Rivers 3, Hollings 8.

North Charleston (51): B. Brown 13, Bernard Samuels 20, Baldwin 15, Reynor 1, Granit 2.

Records: NC 1-1, MM 1-3. Next: NC at Baptist Hill Friday; Stall at Military Magnet today.

(Tuesday)

HANAHAN 48, BERKELEY 46

Berkeley (46): Dantzler 6, Thomas 4, Jenkins 6, Matthew Bryant 11, Brown 4, Jefferson 2, Rogers 2, Hutchinson 4.

Hanahan (48): Keener 2, Pruitt 6, Jacquise Dobors 11, Mack 1, Daquan Grant 11, Gamble 5, Green 2, Denmark 8, Stewart 2.

Girls Basketball

NORTH CHARLESTON 45,

MILITARY MAGNET 31

Military Magnet (31): Simmons 6, Folie 4, Waring 8, Simmons 2, Grant 6, Burkes 5.

North Charleston (45): Jaronna Singleton 21, Tanequa Bailey 12, McCoy 2, Seabrook 2, Rouse 8.

Records: NC 1-1. Next: NC at Baptist Hill Friday. Notes: NC's Jaronna Singleton grabbed 24 rebounds.

STRATFORD 44, HANAHAN 34

Stratford (44): Tiffany Addison 17, Gilbert 9, Marion 9, Ifield 3, Griggs 2, Thrower 2, Kanai 2.

Hanahan (34): Ashley Cox 10, Alexis Harper 10, Randolph 6, Dyson 2, Baldwin 2, Bethel 2, Hines 2.

Records: S 1-0; H 1-1. Next: S at Cane Bay Friday; H hosts Stratford Wednesday.

FORT DORCHESTER 42,

GARRETT TECH 34

Garrett Tech (34): Briana Chislom 18, Erika Cobb 10, Burgess 6, Jones 4, Robinson 2, Jones 2.

Fort Dorchester (42): K Richardson 12, Johnson 9, Gadsden 3, Minson 3, Linerc 3, Wylder 2, Jamison 1, Frink 1.

Next: FD at Stall Friday.

(Tuesday)

Wando 66, St. Johns 23

Wando (66): Tinsley Hallman 20, Tessa Akers 12, Kearsten Duverney 11, Alley Stasky 10, Katie Kopp 10, Winkler 2, Nagumo 1.

St. Johns (23): Quinntella Brishborn 12, Mitchel 7, Simmons 2, Johnson 1, Gibbs 1.

Records: W 1-0; StJ 0-1

Next: St. Johns hosts Bishop England Thursday; Wando at Bishop England Saturday.

Football

State championships

FRIDAY

At Benedict College, Columbia

Division II-AA

Bishop England vs. Central, 5:30 p.m.

Division I-AA

Timberland vs. Woodruff, 8:30 p.m.

SATURDAY

At Memorial Stadium, Clemson

Division II-AAAA

Goose Creek vs. Greenwood, noon

Division I-AAAA

Byrnes vs. Gaffney, 3 p.m.

Class AAA

Bluffton vs. South Pointe, 6:30 p.m.