Girls Tennis

ASHLEY RIDGE 6, FORT DORCHESTER 0

Singles: Shannon Moses (AR) d. Maya Snipe 6-0, 6-0; Stephanie Alfaro (AR) d. Kim Bui 6-0, 6-0; Alli Herrera (AR) d. A.J. Johnson 6-1, 6-1; Maddie Kratzert (AR) d. Kelsey Barrinau 6-1, 6-0; Alicia Bonvillain (AR) d. Miranda Casco 6-0, 6-1.

Doubles: Lauren Smith-Lexi Swick (AR) d. Julie Tran-Jessica Singler 6-0; 6-0.

Records: Ashley Ridge 6-0. Next: Ashley Ridge at Colleton County on Tuesday.

HOLLY HILL ACADEMY 8, ST. JOHN'S CHRISTIAN 1

Singles: Morgan Cantley (HHA) d. Julie Robinson 8-0; Tressa Hutto (HHA) d. Hayley Singtary 8-0; Hunter Paramore (HHA) d. Paige Robinson 8-1; Raven Hutson (HHA) d. Katie Ferguson 8-0; Ashton McLean (HHA) d. Summer Davis 8-0; Kristi O'Connell (HHA) d. Christine Oliver 8-0.

Doubles: M. Cantley-Rebecca Cantley (HHA) d. J. Robinson-P. Robinson 8-0; Hannah Murphy-Harlee Bozard (HHA) d. Singletary-Ferguson 8-6; Davis-Oliver (SJC) d. Madison Breland-Grace Westbury 6-4.

Records: HHA 12-2, 3-0. Next: HHA hosts Colleton Prep Monday.

WANDO 4, BISHOP ENGLAND 3

Singles: Catherine Martin (W) d. Liza Aruda 6-2, 6-0; Melanie Allen (W) d. Samantha Shuster 6-1, 6-2; Alex Kline (W) d. Caroline Yodice 6-4, 6-4; Hannah Simpson (BE) d. Caroline Hairfield 6-4, 7-6; Kelly McManus (BE) d. Anne Stuart Pride 6-0, 6-1.

Doubles: Martin-Allen (W). Aruda-Shuster 8-5; Hunter St. Laurent-Emma Schaafsma (BE) d. Legare Tassilegue-Courtney Lopresti 6-2, 6-1.

Records: Wando 7-2. Next: Wando at Stratford on Tuesday.

BEAUFORT 7, SUMMERVILLE 0

Singles: Chelsey Bellomy (B) d. Caroline Green 6-0, 6-3; Charlotte Bellomy (B) d. Marie Edwards 6-0, 6-1; Shaye Mc Aulliffe (B) d. Mary K. Green 6-0, 6-0; Kelsey Butler d. 6-0, 6-3; Addie Everidge d. 6-1, 6-0.

Doubles: Beaufort won by forfeit; Zoe Brais-Austin Stoddard d. Alexis Cone-Maddie Ware 6-3, 6-4.

Records: Summerville 3-4.

WEST ASHLEY 5, STRATFORD 1

Singles: Alex Gilliard (WA) d. Kaitlyn Holley 6-2, 6-1; Alaina Gilliard (WA) d. Lauran Hudson 6-1, 6-0; Alese Brown (WA) d. Abbie Conlon 6-3, 0-6, (10-8); Gabby Azari (WA) d. Kierra Gadson 2-6, 6-0, (11-9); Egypt Scott (WA) d. Anastasi Rivers 2-6, 6-2, (10-7).

Doubles: Jessica Palmer-Anna Sandgren (S) d. Clarin Barron-Clanice Barron 8-6.

Records: WA 3-4, 1-1; Stratford 1-4, 0-1. Next: Stratford hosts Colleton County on Monday; W. Ashley at Summerville on Tuesday.

JAMES ISLAND 7, CHARLESTON MATH & SCIENCE 0

Singles: Rhealyn Dinkins (JI) d. Ebony Fields 6-0, 6-3; Maelee Dinkins (JI) d. Nicole Brogan 6-0, 6-1; Madison Waldrop (JI) d. Courtney Cowan 6-2, 6-2; Sadie Glaze (JI) d. Maya Ellerkman 6-0, 6-2; Emily Skipper (JI) d. Jessica Coaxsum 6-1, 6-1.

Doubles: R. Dinkins-M.Dinkins (JI) d. Fields-Brogan 8-3; Sara Wright-Sydney Bolin (JI) d. Marisa Fields-Williams-Brandy Jacques 8-4

Records: James Island 5-3. Next: James Island hosts Stratford on Tuesday.

WANDO 6, JAMES ISLAND 0

Singles: C. Martin (W) d. Rhealyn Dinkins 6-0, 7-5; M. Allen (W) d. Maelee Dinkins 6-0, 6-0; A. Klein (W) d. Madison Waldrop 6-1, 6-0; C. Lopresti (W) d. Sadie Glaze 6-0, 6-3; E. Kuester (W) d. Emily Skipper 6-2, 6-1.

Doubles: Nakuma-Mandel (W) d. Sara Wright-Agata Trojanowska 6-2, 6-2.

BERKELEY 6, CANE BAY 1

Singles: D. Brown (CB) d. K. Farmer 6-4, 6-3; A. Huxford (B) d. A. Hager 6-1, 6-2; C. Lamprecht (B) d. A. Robinson 6-3, 6-3; J. Funk (B) d. A. Thompson 6-0, 6-0; H. Webber (B) d. K. Barrs 7-6, 6-0.

Doubles: K. Farmer/A. Huxford (B) d. D. Brown/A. Hager 6-1, 6-1; P. Washington/L. Tedder (B) d. M. Harbison/K. Faison 6-1, 6-0.

Record: Berkeley 7-4; Cane Bay 1-3. Next: Berkeley at Manning on Monday; Cane Bay at Battery Creek on Monday.

Volleyball

PALMETTO CHRISTIAN 3,

JAMES ISLAND CHRISTIAN 0

Scores: 25-17, 25-21, 25-22.

Records: Palmetto Christian 9-2. Next: PC at First Baptist next Thursday.

SUMMERVILLE 3, BERKELEY 0

Scores: 25-14, 25-13, 25-19.

Records: Summerville 9-5, 3-1. Next: Summerville in Carolina Forest Tournament Saturday.

PORTER-GAUD 3, HILTON HEAD PREP 1

Scores: 25-16, 25-18, 21-25, 25-16.

Records: Porter-Gaud 20-4. Next: Porter-Gaud at Hilton Head Christian today.

NORTHWOOD ACAD. 3, PINEWOOD PREP 1

Scores: 21-25, 25-18, 27-25, 25-16.

Records: Pinewood Prep 4-9. Next: Pinewood Prep at Ashley Hall on Tuesday.

ASHLEY RIDGE 2, COLLETON COUNTY 0

Scores: 25-22, 25-23.

ASHLEY RIDGE 2, BEAUFORT 1

Scores: 26-24, 21-25, 25-21.

Records: Ashley Ridge 7-4. Next: Ashley Ridge at Fort Dorchester on Tuesday.

TIMBERLAND 3, KINGSTREE 0

Scores: 25-18, 25-6, 25-8.

Records: Timberland 9-1, 2-0. Next: Timberland hosts Lake City on Tuesday.

WANDO 2, GOOSE CREEK 0

Scores: 25-14, 25-14.

WANDO 2, WEST ASHLEY 0

Scores: 25-15, 25-5.

Records: Wando 17-4. Next: Wando at Fort Dorchester on Tuesday.

GOOSE CREEK 2, WEST ASHLEY 1

Scores: 13-25, 25-19, 25-19.

Records: Goose Creek 18-1; West Ashley 6-5. Next: Goose Creek at Stratford on Tuesday; W. Ashley at Beaufort on Tuesday.