Boys Basketball

ROUNDBALL CLASSIC

Seventh-Place Game -- Rotary Bracket

PINEWOOD PREP 78, MANNING 42

Manning (42): Jamal Keels 20; Henry 7; Nelson 4; Hamilton 3; Pendergrass 3; Daley 2; Frierson 1-3 0-0 2; Brunson 1.

Pinewood Prep (78): Reid Radebaugh 19; Keith Pinckney 18; Jermore Deas 13; Byron Turner 11; Pendley 7; Schwartz 5; Felder 2-7 1-2 5.

Halftime: PP 33-16. Records: PP 6-5, Manning 4-9.

Seventh-Place Game -- CIS Bracket

NORTHVIEW 54, ASHLEY RIDGE 49

Ashley Ridge (49): Romelo Doctor 27; Morrison 8; Cotton 4; Heyward 4; Batts 3; Graham 2; Weeks 1.

Northview (54): Evan Jacks 21; Kyle Meyer 17; Garner 8; Brown 4; Orlando 3; Rose 1.

Halftime: Northview 16-13. Records: Northview 7-5; AR 3-6.

Fifth-Place Game -- Rotary Bracket

PORTER-GAUD 58,

DON BOSCO PREP 57 (2 OT)

Porter-gaud (58): KJ James 26; Sterling Smalls 15; Michael Preddy 13; Williams 2; Sanderson 2.

Don Bosco Prep (5-2): Paul Jorgenson 13; Jemal Mosley 12; Todmann 8; Peppers 8; Landro 8; Quinn 3; Salem 3; Ely.

Halftime: PG 27-20. Records: PG 7-3; DBP 5-2

Fifth-Place Game -- CIS Bracket

JAMES ISLAND 55, TIMBERLAND 51

Timberland (51): Mike Wilson 17; James Middleton 12; Darryl Palmer 10; McKinney 8; Whitaker 4.

James Island (55): Justin Bolus 11; JeQuan Perry 11; Miller 9; Evans 6; Smith 5; Myers 5; Ford 3; Brown 3; Taylor 2.

Halftime: JI 24-21; Records: Timberland 3-7; JI 10-2.

Girls Basketball

CAROLINA INVITATIONAL

Palmetto Bracket

Championship Game

BISHOP ENGLAND 73,

NORTH MYRTLE BEACH 62

Bishop England (73): Katelyn Grisillo 23, K. Corbett 4, Amber Corbett 10, Michelle Boykin 16, Mary Harriet Moore 20

North Myrtle Beach (62): Dewitt 3, Taylor Allman 28, S. Chestnut 2, Bellamy 6, M. Chestnut 5, India Farmer 18

Halftime: BE 34-33. Records: BE 11-0, NMB 8-4

Carolina Bracket

Championship Game

GOOSE CREEK 58,

PINEWOOD PREP 40

Goose Creek (58): Frasier 4, Brittani Doctor 14, Tanner 3, Ludwig 7, Liner 4, Ashley Fields 13, N'Dea Bryant 12, Jones 1

Pinewood Prep (40): Raygon Hendrix 13, Dambaugh 3, Patton 2, Deas 5, Maria Corella 10, Boyd 7

Halftime: GC 30-21. Records: GC 10-3, PP 8-4

Palmetto Bracket

Third-Place Game

STRATFORD 40, BERKELEY 25

Stratford (40): Gilbert 2, Tiffany Addison 23, Matthews 4, Mercado 5, Kanai 6

Berkeley (25): Brown 4, Robinson 1, Ravenell 1, Shealy 3, Funk 4, Priscilla Washington 11, Spells 1

Halftime: Stratford 22-12. Records: Stratford 7-4, Berkeley 2-9.

Carolina Bracket

Third-Place Game

NORTHWOOD ACADEMY 79, WANDO 51

Northwood Academy (79): Amber Campbell 26, Katelya Powell 10, Hoisington 5, Cohen 2, Alyssa Kinsey 16, Thomas 3, Phillips 5, Davis 5, Andrews 7

Wando (51): Kopp 4, Tinsley Hallman 17, Vardzel 1, Torlay 8, Kearsten Duvernay 11, Smalls 6, Stasky 4

Halftime: NA 43-21. Records: NA 8-3, Wando 7-4

Carolina Bracket

Fifth-Place Game

NORTHEASTERN 65, SOUTHLAKE 52

Seventh-Place Game

HOGGARD 41, EASLEY 34

Wrestling

Bamberg-Ehrhardt Tournament

Championship Match

St. James 42, Stratford 30

Other Matches: Stratford 40, Bamberg 37; Stratford 48, Aynor 27; Stratford 60, Cross 15; Stratford 70, Loris 3