Folly Beach Wahine Classic results

David Quick/Staff Pro Shortboard Champion Anna Bloess, 12, of Tybee Island competes in the Folly Beach Wahine Classic on Sunday.

Folly Beach Wahine Classic

June 6-7

The Washout on Folly Beach

Official Results

Pro Shortboard

1st Place $750 - Anna Bloess (GA)

2nd Place $250 – Kayla Durden (FL)

3rd Place $150 – Savannah Bradley (SC)

4th Place $100 – Emory McClary (SC)

Pro Longboard

1st Place $750 – Kate Barratini (SC)

2nd Place $250 – Karson Lewis (NC)

3rd Place $150 – Cat Sizemore (SC)

4th Place $100 – Grace Muckenfuss (SC)

The Liquid Shredder Fun One

1st Place – Anna Bloess (GA)

2nd Place – Georgia Cook (TN)

3rd Place – Hampden Thomas (SC)

4th Place – Marty Mentzer (NC)

5th Place – Olivia Dilling (SC)

6th Place – Olivia Wendell (SC)

Open Bodyboard

1st Place – Grace Muckenfuss (SC)

2nd Place – Josey Wetzel (SC)

3rd Place – Keagan Kessler (SC)

4th Place – Georgia Brown (SC)

5th Place – Evan White (SC)

6th Place – Mikayla Rogers (SC)

7th Place – Mya Keegan (SC)

Open Stand Up Paddleboard

1st Place – Jenny Alderman (SC)

2nd Place – Ryan Dadds (SC)

3rd Place – Beth Lovett (SC)

4th Place – Trinity Kessler (NC)

5th Place – Kate Dittloff (SC)

6th Place – Maggie McGuigan (SC)

7th Place – Cindy Good (SC)

Novice Shortboard (Open)

1st Place – Erin Spencer (SC)

2nd Place – Paige Hetherington (SC)

3rd Place – Chloe Simons (SC)

4th Place – Juliana Sobczyk (SC)

5th Place – Joan Meeting (SC)

Menehune Shortboard (12 and under)

1st Place – Gabby Viorel (NC)

2nd Place – Rose Windham (SC)

3rd Place – Sylvia Windham (SC)

4th Place – Sadie Cook (TN)

5th Place – Madison Nettles (SC)

6th Place – Kayella Youngblood (SC)

Girls Shortboard (13-17)

1st Place – Anna Bloess (GA)

2nd Place – Georgia Cook (TN)

3rd Place – Samantha Grace Watkins (GA)

4th Place – Marissa Bodenrader (GA)

5th Place – Olivia Dilling (SC)

6th Place – Bailey Kaiser (SC)

Women Shortboard (18-34)

1st Place – Kayla Durden (FL)

2nd Place – Grace Muckenfuss (SC)

3rd Place – Veronica Bolus-Bishop (SC)

4th Place – Kristin Tanner (SC)

5th Place – Charlotte Witte (SC)

6th Place – Perng Hutson (SC)

Ladies Shortboard (35+)

1st Place – Jenny Brown (SC)

2nd Place – Dawn Relyea (SC)

3rd Place – Tara Thomas (SC)

4th Place – Marty Mentzer (NC)

5th Place – Jennifer Kline (SC)

6th Place – Paige Hetherington(SC)

Novice Longboard (Open)

1st Place – Talula Davis (NC)

2nd Place – Chloe Wilds (SC)

3rd Place – Sadie Wright (SC)

4th Place – Laura Beck (SC)

5th Place – Charlotte Murray (SC)

Menehune Longboard (12 and under)

1st Place – Sofia David (SC)

2nd Place – Sylvia Windham (SC)

3rd Place – Sadie Cook (TN)

4th Place – Rose Windham (SC)

5th Place – Gabby Viorel (NC)

6th Place – Ana David (SC)

Girls Longboard (13-17)

1st Place – Anna Bloess (GA)

2nd Place – Georgia Cook (TN)

3rd Place – Marissa Bodenrader (GA)

4th Place – Hampden Thomas (SC)

5th Place – Olivia Dilling (SC)

6th Place – Samantha Grace Watkins (GA)

Women Longboard (18-34)

1st Place – Kate Barratini (SC)

2nd Place – Karson Lewis (NC)

3rd Place – Cat Sizemore (SC)

4th Place – Perng Hutson (SC)

5th Place – Sarah Savoye (SC)

6th Place – Misty Mangiacapre (NC)

Ladies Longboard (35+)

1st Place – Jenny Brown (SC)

2nd Place – Katy Grant (SC)

3rd Place – Dawn Relyea (SC)

4th Place – Marty Mentzer (NC)

5th Place – Jewel Napier (SC)

6th Place – Maggie McGuigan (SC)

Hottest Longboard Wave – Georgia Cook (TN)

Hottest Shortboard Wave – Kayla Durden (FL)