Winners of the North Charleston Arts Fest 2018 judged fine art, photography and fine craft competitions were named Wednesday by the City of North Charleston Cultural Arts Department, which organizes the festival.

Fine art

  • Best in Show: “Tranquilo” (oil) by Gretchen Trees (Charleston)
  • Outstanding Merit: “After A Long Day” (mixed media) by Susanne Frenzel (Mount Pleasant)
  • Mayor’s Choice: “Spring I” (acrylic) by Amanda Richards (Charleston)
  • Best Oil: “Landscape Looking Glass” by Rick Austin (Folly Beach)
  • Best Acrylic: “I Saw You in a Dream” by Christine Blythe (Charleston)
  • Best Drawing: “I’ve Heard A 1000 Stories” by Bob Graham (Mount Pleasant)
  • Best Pastel: “Sugar & Spice & Everything Nice” by Laura Cody (Summerville)
  • Best Watercolor: “Main Street” by Victoria Ellis (Summerville)
  • Best Mixed Media: “Gold Rush” by Deborah Kinnard Barrineau (Johns Island)
  • Best Printmaking: “Moon” by Katherine Martinez (Goose Creek)
  • Best Portrait/Figure: “Smiling at Dede” (drawing) by Dorothea Gerber (Summerville)
  • Best Landscape: “Spin Drift” (oil) by Faye Sullivan (Mount Pleasant)
  • Best Still Life/Interior: “Ceiling-East Bay St. III” (watercolor) by Lynn Mizell (Johns Island)
  • Best Animal/Wildlife: “Elephant Charging” (oil) by Robert Maniscalco (North Charleston)
  • Best Abstract/Experimental: “Rowan” (oil) by Caroline McLeod Self (Summerville)

A total of 343 fine art entries were accepted in multiple categories. Cash awards totaling $6,350 were made at the sole discretion of judge Zinnia Willits, director of collections and operations at the Gibbes Museum of Art.

Photography

  • 1st place professional photography (color): “The Look” by Jennifer Hunt (Andrews)
  • 2nd place: “Egret Eye” by Raymond C. Murray (Charleston)
  • 3rd place: “After the Rain” by Matthew Krausmann (Summerville)
  • 1st place professional photography (monochrome): “The Boys Watching the Girls” by Jim Miller (Mount Pleasant)
  • 2nd place: “Washed Out” by Sean Hartman (Summerville)
  • 3rd place: “Distinguished” by Angie Bridges (Summerville)
  • 1st place amateur photography (color): “Naomi” by Olga Terechova (Charleston)
  • 2nd place: “A Maine Daybreak” by Rick Dandridge (Summerville)
  • 3rd place: “Flowers and Vegetable Garden” by V. Kirsten Colquitt (Charleston)
  • 1st place amateur photography (monochrome): “Park Knight” by Paul Bryant (Summerville, SC)
  • 2nd place: “Making Memories” by Scott Lynch (North Charleston)
  • 3rd place: “Feminine Youth” by Renee Porcu (Goose Creek)

A total of 169 entries were accepted in photography. Cash awards totaling $1,450 were made at the sole discretion of judge David “Sully” Sullivan, a professional Charleston-based photographer.

S.C. Palmetto Fine Craft

  • Best of Show: “A Lively Live Oak” (fiber) by Peg Weschke (Hilton Head Island)
  • Outstanding Merit: “Sashay” (clay) by Gary Huntoon (Travelers Rest); “Mosaic Cherry Bowl” (wood) by Dale Fort (Charleston)
  • City of North Charleston Purchase Awards: “Rising Waters” (encaustic) by Marty Biernbaum (Charleston); “Spot On: Chartreuse Raku No. 1” (clay) by Nancy Waterhouse (Bluffton); “Summertime Tea Time” (clay) by Marsha Nordyke (Summerville); “A Small Disturbance in the House of Pluto” (mixed media) by Robin Howard (Mount Pleasant)

Following an extensive pre-jury process, 42 applicants were asked to participate and 81 entries were submitted in multiple categories. Cash awards totaling $6,500 were made at the sole discretion of juror Rachel Reese, associate curator of modern and contemporary art at Telfair Museums in Savannah, Ga.

Contact Adam Parker at aparker@postandcourier.com or 843-937-5902.