Scoring conditions didn't improve much for the 63 contestants during Thursday's final qualifying round for the South Carolina Amateur Match Play Championship being played at Seabrook Island Club's Ocean Winds course.

No one broke par and only three players matched par-72 in the Carolinas Golf Association Championship, but the field has been whittled to 32 for the match play portion of the tournament that begins Friday and concludes with an 18-hole championship Sunday.

First-round leader Brian Langley of Bluffton managed to win medalist honors, defeating Alex Finke of Rock Hill in a one-hole playoff on the course's 411-yard par-4 18th. The two tied at 3-over-par 137. Langley posted rounds of 70 and 77 while Finke shot 72 and 75.

Julian Keur of Summerville, who has signed to play at Charleston Southern, finished third, one stroke behind Langley and Finke.

In the playoff Langley hit the fairway, knocked it on the green and two-putted for a par. Finke drove in the right rough, hit it over the green, chipped to two feet but missed his par putt.

The final two spots in match play were decided in a three-for-two playoff at161 with Joe Davis of Chapin and Taylor Ingle of Winnsboro advancing on the first extra hole with Sean McAvoy of Johns Island missing out.

Langley made four birdies Thursday but had five bogeys and two double bogeys in his round of 77. Finke had three birdies and six bogeys

QUALIFIERS

*-Brian Langley, Bluffton 70-77-147

Alex Finke, Rock Hill 75-72-147

Julian Keur, Summerville 76-72-148

Alex Evans, Rock Hill 77-72-149

Taylor White, Duncan 75-74-149

Dwight Cauthen, Columbia 74-75-149

Chandler Mulkey, Johns Island 74-75-149

Bradley Kauffman, Greer 78-73-151

Jackson Moore, Isle of Palms 76-75-151

Jarrett Grimes, Columbia 75-76-151

Cody Clepper, Sumter 74-77-151

Steve Agazzi, Charleston 77-75-152

Bryce Howell, Blythewood 76-77-153

Will Bundy, Bennettsville 74-79-153

Hugh Morrison, Charleston 81-73-154

Robert Fisher, Johns Island 77-77-154

Wesley Long, Bluffton 78-78-156

Casey Smith, Abbeville 74-82-156

Jarrett Swan, Mount Pleasant 74-82-156

Johnson Holliday, Aynor 72-84-156

Michael Wilson, Summerville 80-77-157

Weston Bell, Piedmont 77-80-157

Andrew Novak, Mount Pleasant 78-80-158

Tyler Lucas, Rock Hill 73-85-158

J.D. Hoft, Bluffton 81-78-159

Christopher Finke, Ridgeland 80-79-159

Derek MacLeod, Murrells Inlet 79-80-159

Doug Ramey, Greer 79-80-159

David Foster, Charleston 76-83-159

Bill Smunk, Kingstree 81-79-160

**-Joe Davis, Chapin 79-82-161

**-Taylor Ingle, Winnsboro 79-82-161

FAILED TO QUALIFY

Sean McAvoy, Johns Island 79-82-161

Robert Fisk, Seabrook Island 78-84-162

Michael Campbell, Simpsonville 86-77-163

Christian Sease, Mount Pleasant 85-78-163

Rich Bundschuh, Charleston 84-80-164

Yancey Johnson, Simpsonville 83-81-164

Evan Rodwell, Charleston 79-85-164

Ben Jansen, Blythewood 76-88-164

Fielder Huntley, Columbia 86-79-165

Josh Chay, Greer 84-81-165

Preston Cole, Greer 83-82-165

Matt Metz, Charleston 83-82-165

Brandon Truesdale, Winnsboro 78-87-165

Nick Eberhardt, Fort Mill 84-82-166

Joe Padgette, North Charleston 81-85-166

Thomas Todd III, Greenville 87-80-167

Hayden Ploeger, Aiken 84-83-167

Austin Zoller, Summerville 83-84-167

Kemp Hooper, Leesville 87-82-169

Grant Waggoner, North Charleston 89-81-170

Chandler Vilcheck, Bluffton 84-86-170

Scotty Davis, Charleston 82-88-170

Ryan Reynolds, Camden 81-90-171

Robert Spriggel, Mount Pleasant 90-84-174

Jamie Canady, North Charleston 82-92-174

Steve Peterson, Columbia 91-84-175

Solomon Deas, Sumter 92-86-178

Brian Hurst, Johns Island 85-104-189

Justin Finigan, Greer 90-WD

Patrick Tuite, North Myrtle Beach 90-WD

Jeffrey Shourds, Charleston 100-WD

*-won playoff for medalist with par on first hole

**-advanced on first playoff hole

FRIDAY'S SCHEDULE

No. 1

8 a.m. - Brian Langley vs. Taylor Ingle; 8:08 - Robert Fisher vs. Wesley Long; 8:16 - Cody Clepper vs. Doug Ramey; 8:24 - Jackson Moore vs. Andrew Novak; 8:32 - Alex Evans vs. David Foster; 8:40 - Will Bundy vs. Jarrett Swan; 8:48 - Taylor White vs. J.D. Hoft; 8:56 - Steve Agazzi vs. Michael Wilson.

No. 10

8 a.m. - Alex Finke vs. Joe Davis; 8:08 - Hugh Morrison vs. Casey Smith; Chandler Mulkey vs. Christopher Finke; 8:24 - Jarrett Grimes vs. Tyler Lucas; 8:32 - Julian Keur vs. Bill Smunk; 8:40 - Bryce Howell vs. Johnson Holliday; 8:48 - Dwight Cauthen vs. Derek MacLeod; 8:56 a.m. - Bradley Kauffman vs. Weston Bell.