Girls Track

Region 7-AA championship

Friday at Timberland

100m: 1, White, Andrews, 12.28. 2, Kinlaw, Timberland, 12.60. 3, McClary, Lake City, 12.95. 4, Robinson, Timberland, 12.96.

200m: 1, White, Andrews, 26.78. 2, Kinlaw, Timberland, 26.79. 3, Clark, Andrews, 27.47. 4, Robinson, Timberland, 27.48.

400m: 1, Kinlaw, Timberland, 63.06. 2, Wragg, Andrews, 64.70. 3, Houston, Timberland, 66.94. 4, Alston, Lake City, 66.95.

800m: 1, Stafford, Timberland, 2:40.00. 2, Reaves, Timberland, 2:43.00. 3, Reed, Timberland, 2:51.00. 4, Dobson, Lee Central, 2:56.00.

1,600m: 1, Reaves, Timberland, 6:08.00. 2, Stafford, Timberland, 6:21.00. 3, Alvarado, Lee Central, 6:55.00. 4, Eaddy, Lake City, 7:31.00.

3,200m: 1, Alvarado, Lee Central, 15:12.00. 2, Eaddy, Lake City, 18:04.00. 3, Martin, Timberland, 18:36.00. 4, Fitzapatrick, Lake City, 19:49.00.

100m Hurdles: 1, Heyward, Andrews, 18.21. 2, Elmore, Lake City, 19.25. 3, Oliver, Lee Central, 19.75. 4, Leach, Lake City, 20.22.

400m Hurdles: 1, Butler, Lake Marion, 74.56. 2, Oliver, Lee Central, 78.43. 3, Elmore, Lake City, 1:23.94. 4, Brown, Timberland, 1:27.78.

4x100m Relay: 1, Andrews 'A' 49.53. 2, Timberland 'A' 51.75. 3, Lake City 'A' 52.41. 4, Kingstree 'U' 55.87.

4x400m Relay: 1, Lake City 'A' 4:26.00. 2, Andrews 'A' 4:35.00. 3, Timberland 'A' 4:38.00.

4x800m Relay: 1, Timberland 'A' 11:14.00. 2, Lake City 'A' 12:23.00. 3, Lee Central 'A' 12:42.00.

High Jump: 1, Alston, Lake City, 4-06. 2, Singletary, Lake City, 4-02.

Long Jump: 1, McClary, Lake City, 15-05. 2, Robinson, Timberland, 15-03. 3, McCrea, Kingstree, 15-01. 4, Singletary, Lake City, 15-00.

Triple Jump: 1, Wilson, Lake City, 30-03.50. 2, Wade, Timberland, 28-07.50. 3, Godwin, Lake City, 26-08.50. 4, Brown, Lake City, 26-02.50.

Shot Put: 1, Lee, Lake City, 25-07. 2, Gibson, Lake City, 25-04. 3, Wade, Timberland, 25-03. 3, Harris, Timberland, 25-03.

Discus Throw: 1, Clary, Lake City, 82-01. 2, Harris, Timberland, 77-09. 3, Pratt, Lake City, 65-05. 4, Wade, Timberland, 63-01.

Boys Track

Region 7-AA Championship

Friday at Timberland

100m: 1, Barr, Lake City, 11.06. 2, Brown, Lake Marion, 11.22. 3, Roberson, Lake City, 11.34. 4, Campbell, Timberland, 11.35. 4, Prioleau, Timberland, 11.35.

200m: 1, Wright, Andrews, 22.50. 2, Barr, Lake City, 22.75. 3, Brown, Lake Marion, 22.94. 4, Roberson, Lake City, 22.95.

400m: 1, Brown, Lake Marion, 49.75. 2, Roberson, Lake City, 53.16. 3, Young, Kingstree, 53.85. 4, Pushia, Andrews, 55.25.

800m: 1, Morris, Lake City, 2:10.00. 2, Reaves, Timberland, 2:13.00. 3, Middleton-Weaver, Timberland, 2:14.00. 4, Gadsden, T'land, 2:15.00.

1,600m: 1, Reaves, Timberland, 5:10.00. 2, Palmer, Lake City, 5:21.00. 3, Hammond, Lake City, 5:25.00. 4, Gadsden, Timberland, 5:26.00.

3,200m: 1, Epps, Lake City, 12:06.00. 2, Palmer, Lake City, 12:29.00. 3, Halvorsen, Timberland, 12:42.00. 4, Jackson, Lee Central, 12:53.00.

110m Hurdles: 1, Morant, Lake City, 14.93. 2, Harmon, Timberland, 17.03. 3, Singletary, Lake City, 17.34. 4, Wells, Lake City, 17.78.

400m Hurdles: 1, Morant, Lake City, 57.88. 2, Brown, Timberland, 61.00. 3, Wilson, Lake City, 62.65. 4, Harmon, Timberland, 62.66.

4x100m Relay: 1, Lake City 'A' 44.38. 2, Andrews 'A' 44.82. 3, Timberland 'A' 45.19.

4x400m Relay: 1, Lake City 'A' 3:32.00. 2, Andrews 'A' 3:47.00. 3, Timberland 'A' 3:51.00.

4x800m Relay: 1, Lake City 'A' 9:04.00. 2, Timberland 'A' 9:56.00.

High Jump: 1, Moore, Andrews, 6-00. 2, Mccutchen, Andrews, J6-00. 3, Butler, Lake City, 5-10. 4, Wells, Lake City, 5-08.

Long Jump: 1, Butler, Lake City, 19-07. 2, McCrea, Kingstree, 19-04. 3, Frasier, Andrews, 19-03. 4, Pressley, Timberland, 19-02.

Triple Jump: 1, Morant, Lake City, 41-08.50. 2, Wilson, Lake City, 39-05. 3, Prioleau, Timberland, 37-05.50. 4, Wells, Lake City, 37-05.

Shot Put: 1, Hudson, Andrews, 41-04.50. 2, Smalls, Andrews, 40-00. 3, Miller, Andrews, 39-08. 4, McCray, Timberland, 39-04.

Discus Throw: 1, Brown, Lake City, 126-06. 2, Hudson, Andrews, 122-05. 3, Cleveland, Timberland, 114-02. 4, McCray, Timberland, 108-11.

Baseball

GOOSE CREEK 5, RIDGE VIEW 0

Ridge View 000 000 0-0

Goose Creek 300 002 x-5

WP-Tyler Rio (5-3). LP-Brown.

Notes: GC's Chris Singelton had a two-run homer. Tyler Rio had seven strikeouts.

Next: Goose Creek will host Region 7-AAAA final on Wednesday. Records: Goose Creek 15-9; Ridge View 14-10

Softball

WANDO 12, LEXINGTON 10

Wando 420 110 004-12 14 3

Lexington 401 000 302-10 14 3

WP-Heinrich 17-9. LP-White. Notes: Moore went 4-5 with 1 RBI. Gibert went 3-5 with a HR and 3 RBIs. Records: Lexington 16-6. Wando 17-9 (5-3). Next: Both teams play TBD.

Boys Soccer

Friday

BISHOP ENGLAND 8, BARNWELL 0

Goals: BE: Hooper 1, Bunting 3, Heyward 2, Brown 1, Saunders 1.