Many of the sailors who took the lead Saturday at the Sperry Top-Sider Charleston Race Week held on to win Sunday.

One exception was Mike Ingham, who came into the day one point behind Skip Dieball despite Ingham winning four of the first six races.

"Skip did a better job of staying conservative, and that almost gave him the win even though we felt like we were quite a bit faster than him," said Ingham. "With that boatspeed advantage, we probably should have been more conservative, but fortunately it worked out OK."

By OK, the longtime J/24 master meant that his crew came out on top in a two-way tie with Dieball, with Ingham's first-place finish in the final race making the difference, and giving Ingham his third Charleston Race Week Championship in four tries. Like many of his Midwestern counterparts, Ingham says he'll be back to Sperry Top-Sider Charleston Race Week for as long as it goes on. "There is no place quite like Charleston in April, and I'll see you next year," said Ingham.

James Barnash won the J/70 Class.

In the Viper Class, Phil and Wendy Lotz, sailing with Olympic Finn sailor and U.S. Sailing Team member Luke Lawrence aboard Arethusa, took a second place in their single race of the day, clinching the win over reigning Melges 32 World Champion Jason Carroll on Argo.

Midwesterners also took the Tartan 10 Midwinters Championship on the offshore course; Leif Sigmond's crew on Norboy (Chicago) nipped their Great Lakes rivals on Scott Irwin's Team "Iball" (Toledo, Ohio) by one point. "It was only fair" said Irwin, because "last year, we beat them by a single point when too much wind cancelled the final day. This year, they did the same to us."

Denny Manrique's Minnesota-based crew crushed the competition in PHRF D with an all-bullet performance aboard Island Flyer.

Todd and Ryan Howe took the inaugural Sperry Top-Sider Charleston Race Week multihull championship. It's fitting that two of the fastest sailors in Great Lakes history should break new ground in Charleston.

Overall Awards

Every year, organizers hand out two of the most sought-after awards in American sailing, and this year, the Palmetto Cup (the award for the best overall performance by a boat in the handicap classes) went to "Cool Breeze," John Cooper's custom Mills 43 out of Lake Stockton, Mo. The Charleston Race Week Trophy, awarded for the best overall one-design performance, was awarded to multiple Melges 24 Corinthian World Champion Bruce Ayres aboard Monsoon.

Charleston Race Week

Final Results

Place, Yacht Name, Sail, Owner/Skipper,

Results, Total Points

STCRW14 Inshore Circle 1 Racing

One Design Division

J80

1. USA 1486, Do It for Denmark, Will & Marie Crump/Thomas Klok 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10/DNS [10] 9.0; 2. USA 19, Rumor, John Storck Jr 2 6 5 2 7 3 3 4 2 3 [7] 30.0; 3. USA 286, Mango, Ken Mangano 5 4 6 4 2 4 2 2 8 5 [8] 34.0

J24

1. USA 4103 5443, Mike Ingham 1 1 3 1 9 1 8 7 1 1 [9] 24.0; 2. USA 5277, Rudie/Gill Race Team, Skip Dieball 2 3 2 2 4 3 1 1 6 12 [12] 24.0; 3. USA 1829, Bash, Ron Medlin Jr. 10 4 1 3 2 2 9 5 7 4 [10] 37.0

J22

1. USA 1504, Battub, Aden King 2 3 1 5 1 2 3 1 2 1 [5] 16.0; 2. USA 1051, Torqeedo, Arthur Libby 1 1 3 2 3 3 1 2 3 2 [3] 18.0; 3. BAH 6, Quick Beat, Chris Sands 5 5 2 4 2 1 4 3 1 7 [7] 27.0

STCRW14 Inshore Circle 2 Racing

One Design Division

J70

1. USA 187, Catapult, Joel Ronning 1 3 5 1 1 13 24.0; 2. USA 248, Scamp, Will Welles 1 7 10 2 6 1 27.0; 3. USA 316, Superfecta, James Barnash 10 2 8 4 4 1 29.0

STCRW14 Inshore Circle 3 Racing

One Design Division

Melges 24

1. USA 747, Monsoon, Brucey Ayres 1 1 6 2 2 6 25/DNS [25] 18.0; 2. USA 786, Battle Rhythm, Guy Mossman 9 2 3 5 3 2 6 [9] 21.0; 3. USA 635, Mojo, Steve Rhyne 2 6 2 3 10 7 6/ZFP [10] 26.0

Melges 20

1. USA 228, Midnight Blue, Jason Michas 2 1 4 3 1 8 4 [8] 15.0; 2. USA 226 Section 16, Richard Davies 10 4 16 1 3 5 5 [16] 28.0; 3. USA 13 Bacio, Michael Kiss 5 7 9 13 4 3 1 [13] 29.0

Viper 640

1. USA 155, Arethusa, Phil Lotz 8 2 1 1 1 2 2 [8] 9.0; 2. USA 128, ARGO, Jason Carroll 5 3 4 3 2 1 1 [5] 14.0; 3. USA 175, 175, Ted Green 3 1 2 2 3 8 9 [9] 19.0

STCRW14 Offshore Circle 4 Racing

HPR Division

HPR

1. USA 95, SPOOKIE, Steve & Heidi Benjamin 1 1 1 1 1 1 [1] 5.0; 2. USA 84001, Decision, Stephen Murray 2 2 2 2 2 2 [2] 10.0; 3. USA 84002, Denali^2, William McKinley 3 3 3 3 3 4 [4] 15.0

One Design Division

Tartan 10

1. USA 183, Norboy, Leif Sigmond 2 1 2 1 2 2 [2] 8.0; 2. USA 343, Team Iball, Scott Irwin 1 5 1 3 3 1 [5] 9.0; 3. USA 140, Avatar, Lease Schock 3 2 3 4 1 3 [4] 12.0

PHRF Division

PHRF A

1. USA 60432, Cool Breeze Mills 43 Custom, John Cooper 3 1 2 3 2 1 [3] 9.0; 2. USA 93, Spaceman Spiff, J 111, Rob and Ryan Ruhlman 1 3 3 2 1 3 [3] 10.0; 3. USA 52939, Teamwork, J 122, Robin Team 2 2 1 4 4 2 [4] 11.0

PHRF B

1. USA 17, Chessie Racing, Farr 280 Ian Gordon 1 1 2 1 1 2 [2] 6.0; 2. USA 50484, Temptress, SR33, Robert Hibdon 3 7 6 2 3 1 [7] 15.0 3. USA 53228, Tangent, Cape Fear 38, Gerald Taylor 4 2 1 8 5 3 [8] 15.0

PHRF C

1. USA 9, Amigos, J 92, David Pritchard 1 1 1 2 1 3 [3] 6.0; 2. USA 269, Mighty Puffin, J 29, MH Steve Thurston 3 2 3 1 2 2 [3] 10.0; 3. USA 73456, L'outrage Beneteau, 10M, Bruce Gardner 2 3 4 3 4 1 [4] 13.0

PHRF D

1. USA 96, Island Flyer, Wauquiez Centurion 40s, Denny Manrique 1 1 1 1 1 1 [1] 5.0; 2. 17, Layla Beneteau Oceanis, 461, Hakki Etem 3 2 3 2 3 2 [3] 12.0; 3. USA 51704, Celadon Beneteau, M510, Steve Lesniak 2 4 2 3 2 3 [4] 12.0

STCRW14 Pursuit Racing

One Design Division

Multihull

1. USA 12, Panic Button, Farrier F25c, Todd Howe 1 1 7/DNF 9.0 ; 2. USA 92, Tri Me, Corsair Dash 750 MKII, Bob Gleason 4 2 7/DNF 13.0; 3. USA 64, Flight Simulator, Corsair 28R, Tom Reese 2 5 7/DNF 14.0

Pursuit Class - Spin

1. USA 37120, Emocean, J 120 AL, Bill Hanckel 2 1 1 4.0; 2. USA 60454, Azura, Swan 56, Jamie Walker 5 2 6 13.0; 3. USA 60349, Alexandria Jeanneau, 45.2, Joseph Hanna 1 3 10 14.0

Pursuit Class - Non Spin

1. USA 213, Destiny Sabre, 30 Mk3, Scott Strother 1 2 1 4.0; 2. USA 60451, Peregrine Beneteau, 456, Timothy Vienneau 4 3 2 9.0; 3. USA 301, The Usual Suspects, Catalina 42, Robert Aymar 5 4 4 13.0

Corinthian Teams

STCRW14 Inshore Circle 2 Racing

One Design Division

J 70

1. USA 397, Hot Mess, Rob Britts 3 4 11 14 1 2 35.0; 2. USA 167, Kraken Gary Tisdale / Adam Burns 5 6 3 12 10 16 52.0; 3. USA 94, Lifted, Jim Cunningham 6 6 19 3 8 14 56.0

STCRW14 Inshore Circle 3 Racing

One Design Division

Melges 24

1. USA 568, GiddyUp (c), Kevin Gillman 4 10 5 10 7 14 2 [14] 38.0; 2. USA 115, Leda (c), Chris Field 3 16 10 4 6 17 3 [17] 42.0; 3. NOR 800, Party Girl (c), Jens Altern Wathne 6 7 4 14 4 8 13/ZFP [14] 42.0

Melges 20

1. USA 231, Blind Squirrel (c), John Brown 12 2 2 15 10 17 16 [17] 57.0; 2. USA 186, Details (c), Lance Smotherman 17 20 17 17 20 18 18 [20] 107.0; 3. CAN 222, Wild Deuces (c), Paul Currie 14 17 21 21 18 21 23/DNF [23] 112.0