Boys Lacrosse

BISHOP ENGLAND 11, CHAPIN 4

Goals-BE: W. Jenkins 5, Gaffney 2, Reinhardt 2, Hull 1, Pizzo 1; Chapin: Alvarez 3, Nutt 1.

Records: Bishop England 7-5.

PORTER-GAUD 18, CAMDEN MILITARY ACADEMY 6

Goals-PG: Kaplan 4, Pritchard 3, Wingate 2, Hartsock 2, Stolarczyk 2, Burke 1, Grooms 1, Caldwell 1, Fair 1, Chavis1; Camden: Schuikin 3, Hogan 1, Gradwell 1

Next: Porter-Gaud hosts Heathwood Hall on Tuesday.

Girls Lacrosse

WEST ASHLEY 14, WACCAMAW 4

Goals-WA: Brimmer 5, Nommay 4, Russell 4, Pritchard. Notes: Brimmer is West Ashley's all-time leader in goals, points and ground balls and Pritchard is West Ashley's all-time leader in assists and games played.

BISHOP ENGLAND 18, SPRING VALLEY 1

Goals-BE: Kennington 6, Burnett 4, Burton 3, Mitchell 2, Navarro, Keuhhas, Penninger. SV: Seawell.

Softball

SUMMERVILLE 16, FORT DORCHESTER 0

WP-Jenkins. LP-Lawrence.

Notes: Summerville's Belfiore and Jenkins homered; Windham went 3 for 4 with 3 RBIs.

Girls Soccer

HANAHAN 6, STALL 0

Goals: Cornwell 2, Piedmont, Cooke, Baker, Cohen. Shutout: Taylor.

Records: Hanahan 6-2, Stall 0-5. Next: Hanahan hosts Ashley Hall on Tuesday.

Boys Soccer

NORTHWOOD ACADEMY 2,

CHRISTIAN ACADEMY 1

Goals: Rumble 2 (NA), Butler (CA).

Next: Northwood hosts Hilton Head Christian on April 21; Christian Academy at Kings Academy on Tuesday.

Girls Track

Father Kelly Classic

At Bishop England

100m-1. Quinn, Fort Dorchester, 11.93. 2, Agnew, Spring Valley, 12.31. 3, Collins, Wando, 12.41. 200m-1, Quinn, FD, 24.63. 2, Agnew, SV, 25.72. 3, Lawrence, Wando, 26.22. 400m- 1, Patterson, Summerville, 1:00.43. 2, Carroll, Ashley Ridge, 1:02.98. 3, Brigance, Hanahan, 1:03.05. 800m-1, Boykin, BE, 2:22.51. 2, Nasir, Pinewood, 2:23.21. 3, Wilson, James Island, 2:25.64. 1,600m-1, Nasir, Pinewood, 5:13.16. 2, Compton, Wando, 5:23.21. 3, Bunao, Summerville, 5:35.67. 3,200m-1, Cannon, SV, 11:40.33. 2, Compton, Wando, 11:42.79. 3, Keene, Lexington, 11:55.91. 100m hurdles-1, Quinn, FD, 13.33. 2, McKnight, Goose Creek, 14.55. 3, Blalock, BE, 15.08. 400 hurdles-1, McKnight, GC, 1:04.51. 2, Fuller, Summerville, 1:08.37. 3, White, Ashley Hall, 1:09.94. 4x100 relay-1, Wando 'A' (Lawrence, Lee, Akinjobi, Smalls), 49.06. 2, Keenan 'A' (Peters, Powell, Peters, Crosby), 50.12. 3, Spring Valley 'A' (Agnew, Freeman, Greene, Montgomery), 50.44. 4x400m relay-1, Spring Valley 'A' (Agnew, Freeman, McKnight, Smullen), 4:10.47. 2, Wando 'A' (Lee, Smalls, Lawrence, Collins), 4:15.28. 3, Cane Bay 'A' (Logan, West, White, Cruz-Dennis), 4:15.56; 4x800 relay-1, Spring Valley 'A' (Cannon, Novotny, Smullen, Taylor), 9:45.24. 2, Bishop England High 'A' (DiBona, Boykin, Tompkins, Corbett), 9:50.76. 3, Summerville 'A' (Bourgeois, Bozarth, Bunao, Mckenzie), 9:53.27. High Jump-1, Hopkins, Woodland, 5-00. 2, Mercer, Wando, J5-00. 3, Swartz, AR, J5-00. Pole Vault-1, Sweatman, JI 11.75. 2, Mercer, Wando, 11. 3, Blalock, BE, 10. Long Jump-1, Quinn, FD, 18-11. 2, Briggs, Westwood, 17-03. 3, Wamer, Woodland, 16-08. 3, King, FD, 16-08. Triple Jump-1, Stanley, JI, 36-08. 2, Wamer, Woodland, 35-05.75. 3, Harris, Lexington, 34-04; Shot Put-1, Saunders, Burke, 51-09.50. 2, Fleming, SV, 35-03. 3, Britt, Woodland, 34-01.50. Discus-1, Saunders, Burke, 158-03. 2, Britt, Woodland, 107-09.50. 3, Dixson, S'ville, 98-08.

TEAM SCORES: Wando 88, Spring Valley 82, Summerville 56, Bishop England 54, Fort Dorchester 51.50, James Island 49, Woodland 45.50, Cane Bay 29.50, Lexington 28, Ashley Ridge 24, Keenan 23, Pinewood Prep 23, Burke 20, Goose Creek 18, Ashley Hall 14, St. Johns 12, Westwood 11, Hanahan 8, Military Magnet Academy 7, Porter-Gaud 6.50, Stratford 4, Cross 4, Stall 3, Palmetto Christian Academy 2.

Boys Track

100m-1, Waring, Wando, 10.93. 2, Johnson, Fort Dorchester, 10.98. 3, Singleton, West Ashley, 11.02. 200m-1, Daniels, Goose Creek, 21.80. 2, Denmark, Hanahan, 22.33. 3, Singleton, WA, 22.54. 400m-1, Daniels, DeAndre, Goose Creek, 48.66. 2, Smith, Lexington, 50.43. 3, Wilkerson, Summerville, 50.44. 800m-1, Lacy, FD, 2:01.87. 2, Gillette, FD, 2:02.96. 3, Owens, James Island, 2:03.33. 1,600m-1, Langston, Lexington, 4:24.23. 2, Ellenburg, Ashley Ridge, 4:27.54. 3, Timmerman, SV, 4:28.03. 3,200m-1, Langston, Lexington, 9:37.61. 2, Ellenburg, AR, 9:39.85. 3, Timmerman, SV, 9:57.33. 110m hurdles-1, Andrews, Cane Bay, 15.10. 2, Conyers, Hanahan, 15.17. 3, Blockmon, Summerville, 15.19. 400m hurdles-1, Junior, Wando, 57.07. 2, Ravenel, FD, 57.45. 3, Casselman, Hanahan, 58.60. 4x100 relay-1, Wando 'A' (Brown, Waring, Frost, Pinkney), 43.72. 2, Hanahan 'A' (Wade, S. Denmark, K. Denmark, Brooks), 43.73. 3, Goose Creek 'A' (Mcfadden, Daniels, Gilliuard, Goodwin), 43.74. 4x400m relay-1, Hanahan 'A' (Casselman, Conyers, K. Denmark, S. Denmark), 3:25.58. 2, Summerville 'A' (Holland, Morgan, Wilkerson, Smith ), 3:27.85. 3, Fort Dorchester 'A' (Basley, Gillette, Williams, Johnson), 3:28.51. 4x800 relay-1, Fort Dorchester 'A' (Armstrong, Gillette Lacy, Mackey), 8:09.26. 2, Summerville 'A' (Alvarado, Morgan, Sanders, Searles), 8:11.22. 3, Ashley Ridge 'A' (Burchette, Torgerson, James Williams, Joshua Williams), 8:15.62. High Jump-1, Mcmillan, GC, 6-02. 2, Shepherd, Cross, J6-02. 3, Brown, Cane Bay, J6-02. Pole Vault-1, Wood, Wando, 13-00. 2, Franklin, Colleton County, 12-06. 3, Bailey, Wando, 12-00. 3, Smallwood, Coll. Co., 12-00. Long Jump-1, Waring, Wando, 22-03. 2, Johnson, FD, 21-07. 3, Davis, GC, 21-04. Triple Jump-1, Davis, GC, 43-05.75. 2, Price, Wando, 43-02.75. 3, Ravenel, FD, 42-11. Shot Put-1, Britt, Woodland, 50-10. 2, Green, Hanahan, 50-07. 3, Williams, SV, 50-05. Discus­- 1, Salley, Porter-Gaud, 159-09.50. 2, Williams, SV, 154-02. 3, Furmanchik, BE, 154-00.

TEAM SCORES: Wando 92.50, Fort Dorchester 69, Spring Valley 65.50, Hanahan 62, Goose Creek 61, Summerville 44.50, Lexington 36.50, Woodland 36, Cane Bay 29, Porter-Gaud 26, Ashley Ridge 23, Colleton County 22.50, Bishop England 22, West Ashley 20, Westwood 14.50, Cross 13, James Island 12, Stall 4, Stratford 4, Pinewood Prep 3, Burke 2, Lincoln 1.