After second day of political candidate filing, here's who's in:

FEDERAL OFFICES

Republicans

U.S. House of Representatives

1st District

Mark Sanford (i)

2nd District

Eddie McCain

Joe Wilson (i)

3rd District

Jeff Duncan (i)

4th District

Trey Gowdy (i)

5th District

Mick Mulvaney (i)

7th District

Tom Rice (i)

Democrats

2nd District

Ed Greenleaf

6th District

U.S. Rep. Jim Clyburn (i)

U.S. Senate (unexpired term)

Joyce Dickerson

STATE OFFICES

Republicans

Lieutenant Governor

Pat McKinney

Superintendent of Education

Sally Atwater

Don Jordan

Molly Mitchell Spearman

Secretary of State

Mark Hammond (i)

Adjutant General

Bob Livingston (i)

Lieutenant Governor

Pat McKinney

Democrats

Lieutenant Governor

Bakari Sellers

Superintendent of Education

Montrio M. Belton

CHARLESTON COUNTY

Republicans

State House of Rep., District 110

Russell Guerard

Chip Limehouse (i)

State House of Rep., District 112

Mike Sottile (i)

State House of Rep., District 114

Bobby Harrell (i)

State House of Rep., District 115

Peter McCoy (i)

State House of Rep., District 116

Carroll O'Neal

State House of Rep., District 117

Bill Crosby (i)

County Council District 1

Herb Sass (i)

County Council District 2

Dickie Schweers (i)

County Council District 9

Joe Qualey (i)

Register of Mesne Conveyence

Charlie Lybrand (i)

Probate Judge

Irv Condon (i)

Democrats

State House of Rep., District 109

David Mack (i)

State House of Rep., District 111

Wendell Gilliard (i)

State House of Rep., District 113

Seth Whipper (i)

State House of Rep., District 116

Robert Brown (i)

State House of Rep., District 119

Leon Stavrinakis (i)

County Council District 5

Teddie Pryor (i)

County Council District 8

Anna Johnson (i)

Register of Mesne Conveyence

Patrick Bell

BERKELEY COUNTY

Republicans

State House of Rep., District 15

Samuel Rivers Jr. (i)

State House of Rep., District 92

Joe Daning (i)

State House of Rep., District 99

Jim Merrill (i)

State House of Rep., District 100

Edward L. Southard (i)

County Council District 4

Aldo Napoli

Tommy Newell

County Council District 5

Dennis Fish (i)

County Council District 6

James Law

Jack Schurlknight (i)

Baron Thomas

Sheriff

Brian Adams

Wayne DeWitt (i)

Clerk of Court

Mary P. Brown (i)

County Supervisor

Bill Peagler

Register of Deeds

Cindy B. Forte (i)

Coroner

Bill Salisbury (i)

Probate Judge

Keith Kornahrens (i)

Democrats

State House of Rep., District 102

Joe Jefferson (i)

County Council District 7

Caldwell Pinckney Jr. (i)

County Council District 7

Steve Davis (i)

DORCHESTER COUNTY

Republicans

State House of Rep., District 94

Evan Guthrie

Jenny Horne (i)

Franklin Smith

State House of Rep., District 98

Larry Hargett

Chris Murphy (i)

County Council, District 3

George Bailey (i)

Democrats

County Council District 1

Willie Richard Davis (i)

*(i) denotes incumbent