Girls Basketball

Carolina Invitational

Atlantic Division

at Hanahan

Seventh place

Cheraw 40, Marlboro County 31

Fifth place

Mauldin 33, Ashley Ridge 24

Caitland Considine, Mauldin, 12 points; Ariel Glover, AR, 9 points

Third place

Greenville 35, Socastee 38

Championship

Northwood Academy 71, Butler, Ky. 59

Island Division

At Bishop England

Seventh place

Union County 54, Pinewood Prep 51

Fifth place

Centreville, Va. 84, Summerville 70 (OT)

Rodnesha Capers, Summerville 22 points

Third place

Goose Creek 77, Spartanburg 41

Mariah Linney, GC, 14 points

Championship

Bullit East 59, Northwestern 39

Lindsey Duvall, Bullitt, 26 points; Aubriana Thompson, Northwestern, 9

Patriot Division

At St. John's

Seventh place

Bell Multicultural 40, Ridge View 38

Fifth place

Providence Day 60, West Ashley 25

Third place

Newark, Ohio 57, TC Williams, Va. 48

Heathwood Hall 58, Salem, Va. 41

A'ja Wilson, Heathwood, 33 points, 19 rebounds, 14 blocks; Cayla Hannibal, Salem, 11 points

All Tournament: A'ja Wilson, Heathwood (MVP); Victoria Dickerson, Heathwood; Kelsey Smith, Salem; Cayla Hannibal, Salem; Maggie Mitchell, Newark; Angie Scheduler, TC Williams; Jateria White, Providence Day; Jhanice Stokes, West Ashley; Yazmin Washington, Bell Multicultural; Ciera Goodwin. Ridge View

Battery Division

At James Island

Fifth place

Seneca 67, Forsyth Country Day 46

Third place

Hammond 51, Christiansburg, Va. 45

Championship

Westwood 46, North Myrtle 40

Ronshelia Dewitt, NM, 13 points; Kaylah Cohen, Westwood, 20

All Tournament: Jess Sparks, Seneca (MVP); Aquera Johnson, North Myrtle Beach; Marci Chestnut, North Myrtle Beach; Kaylah Cohen, Westwood; Ahlea Myers, Hammond; Amelia Green, Hammond; Hunter Stallard, Christiansburg; Jess Sparks, Seneca; Ranesha Robinson, Seneca; Campbell Hutcherson, Forsyth Country Day; Carly Elliott, Hedgesville; KymMya Thomas, Augusta Christian

Monday's Schedule

Coastal Division

At Hanahan

Seventh place: Douglass (Ga.) vs. Timberland, 9:30 a.m.

Fifth place: Cane Bay vs. Hanahan, 11 a.m.

Third place: South Atlanta (Ga.) vs. Wando, 12:30 p.m.

Championship: West Charlotte vs. Dacula (Ga.), 2 p.m.

Palmetto Division

At Bishop England

Seventh place: Digital Harbor (Md.) vs. West Mecklenburg (N.C.), 9:30 a.m.

Fifth place: Bishop England vs. Greenbrier (Ga.), 11 a.m.

Third place: Lake Mary (Fla.) vs. Wesleyan (Ga.), 12:30 p.m.

Championship: Mount Tabor (N.C.) vs. Stephenson (Ga.), 2 p.m.

Harbor Division

At St. John's

Seventh place: James Island Christian vs. Trinity-Byrnes, 9:30 a.m.

Fifth place: Palmetto Christian vs. Cross, 11 a.m.

Third place: St. John's vs. Charleston Math & Science, 12:30 p.m.

Championship: First Baptist vs. Porter-Gaud, 2 p.m.

River Division

At James Island

Seventh place: Stratford vs. Berkeley, 9:30 a.m.

Fifth place: James Island Charter vs. St. James, 11 a.m.

Third place: Lee County vs. Baptist Hill, 12:30 p.m.

Championship: East Hall vs. Fort Dorchester, 2 p.m.

Boys Basketball

Lake Marion Holiday Classic

Semifinals

Friday

Hanahan 42, Colleton County 25

Hanahan (42) Justin Pruitt 14, Wesley Kennedy 12, Rodney Keener 10, Mack 3, DuBose 3, McLaurin 2

Colleton (25) Williams 1, Monroe 5, Sanders 4, Nieve 6, Thompson 2, Young 2, Broughton 2, North 3

Hanahan 14 14 14 2-42

Colleton 6 6 3 10-25

Championship

Saturday

Orangeburg-Wilkinson 57, Hanahan 51

Hanahan (51) Keener 16, Kennedy 13, Marquis Mack 15, Pruitt 6, Smalls 2

O-W (57) Johnson 10, Green 11, Riley 10, Feber 7, Rice 5, Davis 4, Oliver 4, Caldwell 2, Smalls 2, Johnson 2

Hanahan 12 15 12 12-51

O-W 11 17 15 14-57

NOTES: Hanahan-Wesley Kennedy, Rodney Keener named to All-Tournament team.