The Post and Courier and ABC News 4 have teamed up to bring you video highlights of Friday's high school football matchups.

FEATURED GAMES:

FRIDAY'S SCORES:

Regular season
Beaufort 35 Colleton County 12
Blythewood 49 Ridge View 16
Conway 47 Carolina Forest 12
Dorman 35 Riverside 3
Easley 24 J.L. Mann 7
Fort Dorchester 14 Ashley Ridge 0
Goose Creek 14 Stratford 7
Greenwood 13 Laurens 10
Hillcrest 27 Woodmont 14
Irmo 38 Lugoff-Elgin 9
James F. Byrnes 47 Wade Hampton (G) 21
Lexington 50 White Knoll 0
Nation Ford 35 Fort Mill 28
North Augusta 33 Dutch Fork 24
Northwestern 66 Rock Hill 19
South Aiken 23 Aiken 6
South Florence 9 West Florence 3
South Pointe 42 Lancaster 0
Spring Valley 48 Richland Northeast 7
Summerville 38 Bluffton 28
T.L. Hanna 34 Westside 7
West Ashley 38 Cane Bay 7
York Comprehensive 13 Clover 10

PLAYOFFS

Upper State Class AAA
First Round
Belton-Honea Path 20 Blue Ridge 14
Broome 30 Seneca 17
Chapman 28 Chapin 18
Clinton 55 A.C. Flora 35
D.W. Daniel 40 Pickens 3
Greer 34 Emerald 30
Westwood 38 Woodruff 10
Wren 70 Greenville 61
 
Lower State Class AAA
First Round
Crestwood 34 Brookland-Cayce 20
Hanahan 38 Southside 7
Hartsville 24 Midland Valley 0
Marlboro County 42 Swansea 14
Myrtle Beach 35 Berkeley 0
North Myrtle Beach 52 Orangeburg-Wilkinson 35
Socastee 31 Hilton Head 6
Strom Thurmond 35 Darlington 6
 
Upper State Class AA Division 1
Columbia 18 Indian Land 5
Crescent 28 Mid-Carolina 26
Newberry 36 Carolina High and Academy 14
W.J. Keenan 19 Powdersville 15
 
Upper State Class AA Division 2
First Round
Abbeville 21 Saluda 0
Andrew Jackson 36 Buford 20
Chesterfield 49 North Central 18
Landrum 45 Eau Claire 18
 
Lower State Class AA Division 1
First Round
Aynor 52 Marion 26
Ridgeland-Hardeeville 14 Lake City 12
Waccamaw 18 Edisto 13
Wade Hampton (H) 57 Battery Creek 20
 
Lower State Class AA Division 2
First Round
Andrews 42 Calhoun County 14
Barnwell 45 North Charleston 20
Garrett Academy of Technology 14 Lee Central 6
Kingstree 50 Mullins 34
 
Upper State Class A Division l
First Round
Christ Church Episcopal 66 Lewisville 0
Lamar 53 Southside Christian 6
 
Upper State Class A Division 2
First Round
Great Falls 29 McBee 22
Hunter-Kinard-Tyler 22 Blackville-Hilda 14
Ridge Spring-Monetta 34 Wagener-Salley 13
 
Lower State Class A Division l
First Round
Allendale-Fairfax 14 Latta 8
Carvers Bay 48 Baptist Hill 20
Estill 26 Johnsonville 7
Hemingway 27 St. John's 12
 
Lower State Class A Division 2
First Round
Cross 69 Lincoln 0
Lake View 36 Denmark-Olar 24
Military Magnet Academy 38 Creek Bridge 12
Timmonsville 58 Branchville 6
 
SCISA Class AAA
First Round
Hammond 49 Porter-Gaud 28
Laurence Manning Academy 30 Cardinal Newman 27
Orangeburg Prep 24 Augusta Christian 6
Wilson Hall 34 Heathwood Hall 7
 
SCISA Class AA
First Round
Florence Christian 53 Thomas Heyward Academy 28
Hilton Head Christian Academy 43 Thomas Sumter Academy 28
Northwood Academy 42 Spartanburg Christian 16
Palmetto Christian Academy 54 Calhoun Academy 39
 
SCISA Class A
First Round
Colleton Prep 54 St. Andrew's 15
Dorchester Academy 28 Trinity Byrnes School 22
Williamsburg Academy 56 Bible Baptist 30
 
SCISA Class Eight Man
First Round
Carolina Academy 56 Cathedral Academy 18
Clarendon Hall Academy 50 James Island Christian 20
Francis Hugh Wardlaw Academy 52 Patrick Henry Academy 28
W. Wyman King Academy 46 Beaufort Academy 20

For additional high school sports coverage, to to hsprepzone.com.