Girls Swimming

Ripley’s Invite

Pepper Geddings Recreation Center,

Myrtle Beach (yards pool)

Team Results: 1. Academic Magnet 178; 2. Bishop England 91; 3. Myrtle Beach 54; 4. West Florence 50; 5. Carolina Forest 29; 6. 6 Socastee 22; 7. St. James 19; 8. Brookland Cayce 18; 9. Blythewood 17; 9. North Myrtle Beach 17; 11. Berkeley 13; 12. Latta 9; 13. Conway 1.

Event Results

(Winner and area swimmers in top 10)

200 Medley Relay: 1. Bishop England 2:02.38; 2. Academic Magnet 2:02.75; 7. Berkeley 2:10.42.

200 Free: 1. Langdale, Maggie (Myrtle Beach) 2:01.09; 2. Gourdie, Hannah (AM) 2:01.76; 3. Hillebrand, Carrie (AM) 2:03.23; 5. Santi, Madison (AM) 2:09.62; 6. Dibona, Erin (BE) 2:10.33; 7. Adams, Jasmine (BE) 2:10.47; 8. Mundy, Sarah (Berk) 2:11.95.

200 IM: 1. Spence, Caroline (West Florence) 2:19.16; 2. Hughes, Kate (AM) 2:21.97; 5. Rindge, Cassidy (AM) 2:27.37; 6. DeLambo, Ali (AM) 2:28.67; 7. McQuillan, Madeline (AM) 2:30.96.

50 Free: 1. Zhou, Elaine (AM) 25.39; 4. Tirpak, Nicola (AM) 27.27; 5. Cochran, Elizabeth (BE) 27.42; 7. Wright, Jessica (AM) 27.65; 9. Dukes, Erin (BE) 27.73; 10. Hester, Dalton (BE) 27.82.

100 Fly: 1. Zhou, Elaine (AM) 59.62; 2. Hughes, Kate (AM) 1:04.30; 4. DeLambo, Ali (AM) 1:05.20; 7. Daly, Shannon (BE) 1:06.78; 9. Ulmer, Ansley (AM) 1:11.09; 10. Dukes, Megan (BE) 1:13.34.

100 Free: 1. Gourdie, Hannah (AM) 57.09; 3. Crowfoot, Emma (AM) 59.54; 4. Dukes, Erin (BE) 59.87; 7. Marshall, Connor (AM) 1:00.74; 10. Wright, Jessica (AM) 1:01.28.

500 Free: 1. Hillebrand, Carrie (AM) 5:29.26; 2. Adams, Jasmine (BE) 5:41.46; 3. Santi, Madison (AM) 5:41.54; 4. Dibona, Erin (BE) 5:42.54; 6. Baynes, Jessie (AM) 5:58.92; 8. Stefanelli, Maya (AM) 6:03.02;

200 Free Relay: 1. Academic Magnet 1:48.95; 2. Bishop England 1:51.05; 5. Berkeley 1:53.93.

100 Back: 1. Langdale, Maggie (Myrtle Beach) 1:01.85; 2. McQuillan, Madeline (AM) 1:03.81; 4. Burton, Ellie (BE) 1:07.90; 6. Crowfoot, Emma (AM) 1:09.45; 9. West, Sarah (Berk) 1:11.43; 10. Cochran, Elizabeth (BE) 1:11.45.

100 Breast: 1. Spence, Caroline (West Florence) 1:12.36; 2. Tirpak, Nicola (AM) 1:16.88; 3. Daly, Shannon (BE) 1:17.10; 4. Rindge, Cassidy (AM) 1:17.72; 5. Pizzo, Emma (BE) 1:19.23; 6. Hester, Dalton (BE) 1:19.45; 8. Busche, Danielle (BE) 1:20.35; 9. Feingold, Sarah (AM) 1:22.04.

400 Free Relay: 1. Academic Magnet 3:51.40; 3. Bishop England 4:06.39.

Boys Swimming

Ripley’s Invite

Pepper Geddings Recreation Center,

Myrtle Beach (yards pool)

Team Results: 1. Academic Magnet High School 147½; 2. Bishop England 96; 3. Waccamaw 68; 4. Socastee 56; 5. Blythewood 41; 6. Myrtle Beach 35; 7. St. James 17½; 8. West Florence 14; 9. North Myrtle Beach 13; 10. Brookland Cayce 12; 11. Carolina Forest 6; 11. Hartsville 6; 13. Wilson 4; 14. South Florence 2.

Event Results

(Winner and area swimmers in top 10)

200 Medley Relay: 1. Academic Magnet 1:47.33; 5. Bishop England 1:54.52.

200 Free: 1. Pitts, Cooper (AM) 1:52.26; 3. Stieby, Kurt (BE) 1:56.11; 4. Obenaus, Jacob (AM) 1:57.87; 5. Heinhold, Kurt (AM) 1:59.74; 7. Hall, Trace (AM) 2:03.75; 9 Wilkins, Graham (BE) 2:06.44.

200 IM: 1. Adams, Matthew (BE) 1:56.84; 2. Koval, James (AM) 2:00.14; 3. Parler, Alex (AM) 2:07.08; 8. Mummert, Cole (BE) 2:17.74; 10. Lester, Robbie (BE) 2:27.91.

50 Free: 1. Sullivan, Patrick (Waccamaw) 23.03; 2, Stieby, Kurt (BE) 23.14; 4. Stapleton, Matthew (AM) 23.19; 8. Beall, Luke (AM) 24.64; 9. Kulp, Jack (AM) 24.65.

100 Fly: 1. Adams, Matthew (BE) 52.76; 4. Mummert, Cole (BE) 57.86; 6. Navarro, Owen (AM) 58.71; 7. Obenaus, Jacob (AM) 59.24.

100 Free: 1. Stapleton, Matthew (AM) 49.82; 8. Beall, Luke (AM) 54.88; 9. Kulp, Jack (AM) 55.82.

500 Free: 1. Koval, James (AM) 4:43.85; 2. Story, Jack (BE) 4:58.37; 4. Brzezinski, Carter (AM) 5:00.83; 5. Navarro, Owen (AM) 5:19.68; 7. Hall, Trace (AM) 5:36.51; 8. Wilkins, Graham (BE) 5:48.84.

200 Free Relay: 1. Bishop England 1:31.61; 2. Academic Magnet 1:32.38.

100 Back: 1. Story, Jack (BE) 55.89; 3. Brzezinski, Carter (AM) 57.40; 9. Norman, Nick (AM) 1:05.93.

100 Breast: 1. Pitts, Cooper (AM) 1:01.35; 3. Parler, Alex (AM) 1:05.49; 6. Dibona, Hayden (AM) 1:13.02; 7. Lester, Robbie (BE) 1:13.06.

400 Free Relay: 1. Academic Magnet 3:22.18; 2. Bishop England 3:24.16.