The following students received Gold Star recognition for outstanding academic achievement at The Citadel during the 2012-2013 spring semester.

Gold Stars are awarded to Dean’s List students who have made a grade point ratio of 3.7 or higher for the work of a semester.

Awendaw: Nicholas Charles Bates.

Charleston: Robert S. Algard, Chance R. Baker, Bret J. Bockenstedt, Benjamin A. Breithaupt, Charles A. Cooper, Matthew L. Curtis, Matthew E. Delavega, Frank T. Dougherty, Justin M. Fields, Carson M. Finch, Scott D. Forrester, Brent T. Grenda, Taylor S. Hart, Dominique C. Haydon, Shane A. Haydon, Bradley R. Hendrickson, Leleia A. Hsia, Tobias L. Hyman, Thomas J. Keaveny, Jason F. Murphy, Joshua L. Neeper, Clarese L. Neill, Sean R. Passailaigue, Luong T. Phan, Matthew C. Phillips, Abraham Ramos, Michael D. Rokusek, Frederick F. Shriner, John E. Sperr, Charles H. Stewart, Ryan C. Trenck, Casandra D. Uribe, John C. Vroom, Rebecca L. Walls, Michael W. Wissehr, Faliesha Y. Yeager.

Folly Beach: Katherine J. Player

Goose Creek: Anthony Castillo, Nathan D. Cintula, Benjamin A. Cook, William P. Desousa, Alexander J. Goodwin, Korey W. Letterle, Jan C. Morales Gonzalez, Michael R. Scarborough, Landon J. Stultz, Jose M. Vigil, Pierce D. Weller, Benjamin L. Bowlby, Parker J. Singletary, William R. Singletary, Jason R. Smith, Justin C. Tretera, Dillon W. Heckendorn.

Hanahan: Angel M. Johnson.

Isle of Palms: George E. Campsen IV.

Moncks Corner: Philip B. Amrhein, Jason A. Shea, Joseph T. Radich III.

Mount Pleasant: Taylor R. Addison, Walker S. Culbertson, Stewart T. Gress, Andrew A. Hanulcik, James H. Johnson IV, Matthew W. Myers, Michael R. Paul, John G. Perez, Ryan S. Rhodes, William M. Scott, Graham B. Stolte, John N. Sweatt, Joseph W. Thomas, Zachary T. Thurber.

North Charleston: Samuel K. Long, Joshua W. McDaniel, Stephen J. McManus.

St. George: Justin A. Brownlee, Zachary J. Brownlee.

Sullivan’s Island: Michael C. Garovich IV.

Summerville: Benjamin L. Crocker, Patrick L. Kolb, Johnathan M. Overcash, John J. Dalti Jr.

Wadmalaw Island: Joshua T. Cook.

Walterboro: Lance C. Braye.