Sixteen teams from South Carolina and Georgia participated in the Charleston Southern Marlins Racing Team Long Course Invitational swim meet at the Martin Luther King Pool.

Charleston-area teams included the Southern Marlins Racing Team (SMRT), Mount Pleasant Swim Club (MPSC) and Georgetown County YMCA Wahoos (GCYW).

Local swimmers who finished in the top three in their divisions included:

Girls’ 10-under

50 free: 1. Kaitlin Healy, MPSC, 32.34; 2. Dessie Anne Nietert, SMRT. 34.42.

100 free: 1. Kaitlin Healy, MPSC, 1:10.33; 2. Ellis Pitts, MPSC, 1:15.75; 3. Jayme Lifrieri, SMRT, 1:18.79.

200 free: 2. Bella Kissell, SMRT, 2:53.21; 3. Cara Johnson, MPSC, 2:53.70.

50 back: 1. Kaitlin Healy, MPSC, 39.42; 3. Jayme Lifrieri, SMRT, 41.07.

100 back: 1. Kaitlin Healy, MPSC, 1:24.44; 2. Jayme Lifrieri, SMRT, 1:27.97.

50 breast: 1. Kaitlin Healy, MPSC, 42.10; 2. Bailey Gallagher, MPSC, 46.46; 3. Cara Johnson, MPSC, 47.47.

100 breast: 1. Kaitlin Healy, MPSC, 1:33.99; 2. Cara Johnson, MPSC, 1:44.81; 3. Bailey Gallagher, MPSC, 1:44.97.

50 butterfly: 2. Bailey Gallagher, MPSC, 37.35.

100 butterfly: 3. Jayme Lifrieri, SMRT, 1:37.27.

200 IM: 2. Bailey Gallagher, MPSC, 3:11.61.

Girls’ 11-12

100 free: 1. Allison Knight, SMRT, 1:07.73.

200 free: 2. Annalise Hafner, MPSC, 2:29.69.

400 free: 1. Allison Knight, SMRT, 5:14.23; 2. Elizabeth Moseley, SMRT, 5:33.67.

50 back: 1. Allison Knight, SMRT, 34.82; 3. Anna Sawyer, MPSC, 37.30.

100 back: 1. Allison Knight, SMRT, 1:16.97; 2. Anna Sawyer, MPSC, 1:19.22.

50 breast: 2. Grae Gosnell, MPSC, 42.08.

100 breast: 2. Hailey Turk, MPSC, 1:34.79.

50 butterfly: 1. Elysse Pardus, MPSC, 33.85; 2. Anna Sawyer, MPSC, 34.09.

100 butterfly: 1. Anna Sawyer, MPSC, 1:15.47; 2. Annalise Hafner, MPSC, 1:18.12; 3. Elysse Pardus, MPSC, 1:19.19.

200 IM: 2. Anna Sawyer, MPSC, 2:50.72.

Girls’ 14-under

50 free: 1. Allison Burton, MPSC, 28.94; 2. Victoria Conley, MPSC, 30.27.

100 free: 1. Emma Gourdie, SMRT, 1:03.85; 2. Allison Burton, MPSC, 1:05.63; 3. Victoria Conley, MPSC, 1:05.68.

200 free: 1. Allison Burton, MPSC, 2:21.88; 3. Madison Santi, MPSC, 2:29.23.

400 free: 1. Emma Gourdie, SMRT, 4:47.86.

1,500 free: 1. Emma Gourdie, SMRT, 18:48.05.

100 back: 2. Victoria Conley, MPSC, 1:16.51.

200 back: 3. Emma Crowfoot, MPSC, 2:50.15.

100 breast: 2. Emma Gourdie, SMRT, 1:29.52; 3. Jenna Sulkowski, MPSC, 1:29.98.

200 breast: 2. Emma Gourdie, SMRT, 3:08.37; 3. Meredith Welsh, MPSC, 3:08.83.

100 butterfly: 1. Victoria Conley, MPSC, 1:11.33; 2. Allison Burton, MPSC, 1:12.69.

200 butterfly: 1. Victoria Conley, MPSC, 2:41.86; 2. Allison Burton, MPSC, 2:45.51; 3. Emma Gourdie, SMRT, 2:47.56.

200 IM: 1. Victoria Conley, MPSC, 2:41.91; 3. Emma Ludman, MPSC, 2:46.16.

400 IM: 1. Emma Gourdie, SMRT, 5:37.19.

Girls’ 15-over

50 free: 1. Micah Bohon, SMRT, 28.86.

100 free: 2. Elaine Zhou, SMRT, 1:03.86.

200 free: 1. Micah Bohon, SMRT, 2:15.99; 2. Rebecca Groves, MPSC, 2:19.33; 3. Anna Kassis, MPSC, 2:19.75.

400 free: 1. Micah Bohon, SMRT, 4:47.29.

1,500 free: 1. Micah Bohon, SMRT, 19:06.70; 2. Elaine Zhou, SMRT, 19:36.59.

100 back: 1. Allie Buechele, MPSC, 1:14.06; 3. Elaine Zhou, SMRT, 1:19.42.

200 back: 1. Allie Buechele, MPSC, 2:37.31; 2. Rebecca Groves, MPSC, 2:41.61.

200 breast: 1. Micah Bohon, SMRT, 2:57.00.

100 butterfly: 1. Micah Bohon, SMRT, 1:08.57; 2. Rebecca Groves, MPSC, 1:11.70; 3. Anna Kassis, MPSC, 1:12.73.

200 butterfly: 1. Micah Bohon, SMRT, 2:35.56; 2. Rebecca Groves, MPSC, 2:39.60; 3. Allie Buechele, MPSC, 2:47.03.

200 IM: 1. Micah Bohon, SMRT, 2:30.48; 2. Rebecca Groves, MPSC, 2:37.77.

400 IM: 2. Elaine Zhou, SMRT, 5:40.90; 3. Ashleigh Bennett, SMRT, 5:56.19.

Boys’ 10-under

50 free: 2. Joey Boylston, MPSC, 35.50; 3. Michael Paglio, GCYW, 36.66.

100 free: 1. Matthew Gush, MPSC, 1:17.54; 3. Gavin Milligan, SMRT, 1:19.25.

200 free: 2. Gavin Milligan, SMRT, 2:53.78.

50 back: 1. Eric Beaver, SMRT, 43.72; 2. Michael Paglio, GCYW, 44.00.

100 back: 1. Eric Beaver, SMRT, 1:34.13; 2. Gavin Milligan, SMRT, 1:34.53.

50 breast: 1. Matthew Gush, MPSC, 47.39; 2. Cal Frame, MPSC, 47.46.

100 breast: 2. Joey Boylston, MPSC, 1:50.42.

50 butterfly: 1. Matthew Gush, MPSC, 39.85; 2. Michael Paglio, GCYW, 41.47.

100 butterfly: 1. Gavin Milligan, SMRT, 1:35.97; 2. Michael Paglio, GCYW, 1:45.03.

200 IM: 1. Gavin Milligan, SMRT, 3:14.60; 2. Matthew Gush, MPSC, 3:15.68.

Boys’ 11-12

50 free: 1. Daniel Kassis, MPSC, 30.89; 3. John Grey Crosby, GCYW, 32.36.

100 free: 2. Daniel Kassis, MPSC, 1:07.21; 3. Justin Lawrence, SMRT, 1:07.27.

200 free: 1. Daniel Kassis, MPSC, 2:26.20; 2. Justin Lawrence, SMRT, 2:27.73.

400 free: 1. Justin Lawrence, SMRT, 5:12.44; 2. Matt Agostinelli, MPSC, 5:22.38; 3. Robby Gourdie, SMRT, 5:27.44.

50 back: 1. Justin Lawrence, SMRT, 35.78; 2. Daniel Kassis, MPSC, 36.94.

100 back: 1. Daniel Kassis, MPSC, 1:18.39; 2. Justin Lawrence, SMRT, 1:20.09; 3. Matt Agostinelli, MPSC, 1:20.26.

50 breast: 2. Caleb Watson, MPSC, 46.68.

100 breast: 1. Justin Lawrence, 1:28.78; 3. Zachary Moody, SMRT, 1:36.15.

50 butterfly: 2. Daniel Kassis, MPSC, 34.53; 3. Matt Agostinelli, MPSC, 35.85.

100 butterfly: 1. Daniel Kassis, MPSC, 1:15.30; 2. Justin Lawrence, SMRT, 1:19.07.

200 IM: 1. Daniel Kassis, MPSC, 2:44.94; 2. Robby Gourdie, SMRT, 2:48.35; 3. Matt Agostinelli, MPSC, 2:52.04.

Boys’ 14-under

50 free: 2. Patrick Sullivan, unattached, 27.52.

100 free: 3. Patrick Sullivan, unattached, 1:00.97.

200 free: 2. Dominic Carelli, MPSC, 2:17.05.

100 back: 2. Patrick Sullivan, unattached, 1:11.33; 3. Dominic Carelli, MPSC, 1:11.82.

200 back: 1. Patrick Sullivan, unattached, 2:34.38; 3. Ashton Buckhannon, MPSC, 2:47.46.

100 breast: 1. Jackson Seith, MPSC, 1:22.93; 3. Dominic Carelli, MPSC, 1:23.91.

200 breast: 2. Jackson Seith, MPSC, 3:06.10; 3. Dominic Carelli, MPSC, 3:07.96.

100 butterfly: 2. Domini Carelli, MPSC, 1:07.97.

200 IM: 3. Dominic Carelli, MPSC, 2:33.71.

Boys’ 15-over

50 free: 2. Malek Varner, MPSC, 26.72; 3. Dalton Delp, MPSC, 27.27.

100 free: 1. Jeremiah Bohon, SMRT, 58.05.

200 free: 3. Cooper Pitts, MPSC, 2:11.67.

400 free: 3. Ryan Laban, SMRT, 4:40.27.

1,500 free: 2. Ryan Laban, SMRT, 18:37.83; 3. Jeremiah Bohon, SMRT, 19:20.17.

100 back: 2. Jeremiah Bohon, SMRT, 1:08.31.

200 back: 3. Jeremiah Bohon, SMRT, 2:26.78.

100 breast: 1. Alex Cavazzoni, MPSC, 1:15.73.

200 breast: 1. Cooper Pitts, MPSC, 2:37.23; 2. Walker Harwell, unattached, 2:46.33.

100 butterfly: 2. Jack Story, MPSC, 1:05.79; 3. Cooper Pitts, MPSC, 1:08.51.

200 butterfly: 2. Walker Harwell, unattached, 2:37.47; 3. Zeke Horsfield, MPSC, 2:42.83.

200 IM: 3. Cooper Pitts, MPSC, 2:22.28.

400 IM: 2. Jeremiah Bohon, SMRT, 5:16.13.