Girls Basketball

PINEWOOD PREP 73, LAURENCE MANNING 30

SCISA Class AAA Playoffs

Laurence Manning (30): Grace Beatson 13, Weber 8, Hatfield 2, Brunson 2, Jackson 3, Richburg 2

Pinewood Prep (73): McAuley 2, Kemp 2, Hendrix 4, Dambaugh 5, Deas 8, Baughman 2, Rhodes 6, Briana Boyd 18, Maria Corella 16, Pretious Paylor 10

Laurence Manning 7 10 3 10—30

Pinewood Prep 18 24 19 12—73

Records: Pinewood Prep 25-4. Next: Pinewood Prep plays Hammond on Friday.

Girls Lacrosse

WANDO 15, HILTON HEAD 5

Wando (15): Buchnam 4, Butning 4, Walsh 3, Smith 2, Connell 1, Hale 1.

Records: Wando 1-0, Hilton Head 0-1. Next: Wando plays Bluffton on Monday.

Boys Lacrosse

ACADEMIC MAGNET 22, BLUFFTON 2

Academic Magnet (22): Trouche 8, Butler 3, C. Alberg 3, A. Alberg 2, Hogan 2, Thomas 1, Camp 1, Williams 1, Rainero 1.

Bluffton (2): Ethridge 1, Hogan 1.

Records: AM 1-0, Bluffton 0-1. Next: Academic Magnet plays Socastee on Saturday.

Playoff Schedule

High School League

Friday

Upper State at Bi-Lo Center

Class AAAA

Girls

Dorman vs. Wade Hampton, 7 p.m.

Boys

Irmo vs. Hillcrest-Spring Valley winner, 8:30 p.m.

Lower State at Florence Civic Center

Class AAAA

Dutch Fork vs. Aiken, 7 p.m.

Boys

Sumter vs. Goose Creek, 8:30 p.m.

Saturday

Girls

Upper State at Bi-Lo Center

Class A

McBee vs. McCormick, 11 a.m.

Class AA

Abbeville vs. Keenan, 2 p.m.

Class AAA

Lower Richland vs. Wren, 5 p.m.

Lower State at Florence Civic Center

Class A

Hemingway vs. Timmonsville, 11 a.m.

Class AA

Bishop England vs. Kingstree, 2 p.m.

Class AAA

Crestwood vs. Orangeburg-Wilkinson, 5 p.m.

SCISA

Today

Girls

Class A

at Wilson Hall

Low Country Prep vs. Anderson Christian, 3:30 p.m.

James Island Christian vs. Trinity-Byrnes, 6:30 p.m.

Class AA

At Sumter Civic Center

Palmetto Christian vs. Marlboro Academy, 3:30 p.m.

Richard Winn vs. Bible Baptist, 6:30 p.m.

Boys

Class A

At Wilson Hall

Faith Christian vs. Laurens Academy, 5 p.m.

Christian Academy vs. St. John’s Christian, 8 p.m.

Class AA

At Sumter Civic Center

Spartanburg Christian vs. Palmetto Christian, 5 p.m.

Charleston Collegiate vs. Oakbrook Prep, 8 p.m.

Friday

At Sumter Civic Center

Girls

Class AAA

Pinewood Prep vs. Hammond, 3:30 p.m.

Northwood Academy vs. Heathwood Hall, 6:30 p.m.