Boys Basketball

ST. JOHN’S CHRISTIAN 54, NEWBERRY 37

SCISA Class A playoffs

St. John’s Christian (54): Damian Hurta 18, Jalen Ward 11, Mike Lewis 13, Winters 6, Glover 3, Gamble 3

Newberry (37): Epting 6, Buzhardt 2, Carraway 4, Smith 6, Cole 3, Dylan Skipper 11, Suber 2

Newberry 3 12 3 19—37

St. John’s Christian 9 11 14 20—54

Records: Newberry 13-11, SJC 23-6. Next: SJC plays Mrtyle Beach Christian Thursday at Wilson Hall at 8 p.m.

FAITH CHRISTIAN 63, ANDERSON CHRISTIAN 40

SCISA Class A playoffs

Anderson Christian (40): Gurley 1, Waldsmith 4, Moorehous 17, Stribling 3, Smith 14, Adams 1

Faith Christian (63): Rogers 2, Elvington 1, Caleb Rogers 22, Feagin 2, Wilson 2, Theron Reddy 19, Pfoff 3, McDaniel 2, Josh Nelson 10

Anderson 6 3 16 15—40

Faith Christian 16 10 14 23—63

Records: Faith Christian 23-3. Next: Faith Christian plays Laurens Academy on Thursday.

CHARLESTON COLLEGIATE 70, SPARTANBURG DAY 43

SCISA Class AA Playoffs

Spartanburg Day (43): Walker Taller 10, Reel 5, Phillips 7, Bennington 6, Ike 6, McBride 9

Charleston Collegiate (70): Khalil Davis 26, Mata 5, Frank 2, McClain 8, Ryba 6, Ty Solomon 12, Je’Quan Perry 11

Records: CC 26-5. Next: CC plays the winner of Oakbrook Prep vs. Marlboro Academy.

PALMETTO CHRISTIAN 66, CAROLINA ACADEMY 38

SCISA Class AA Playoffs

Palmetto Christian (66): Mitch Hogan 14, Gabe Hogan 11, Joe Siegwald 10, JT Waters 10, Ben German 10, Brewerton 6, Tuchfarber 3, Putnam 2

Carolina Academy (38): Garrett Weaver 15, Conner Floyd 14, McKenzie 5, Parker 4

PCA 9 16 18 23—66

Carolina Academy 7 9 12 10—38

Records: PCA 20-6. Next: Palmetto Christian plays Spartanburg Christian on Thursday.

Lacrosse

Socastee 23, West Ashley 3

Monday

Socastee (23): Gulledge 9, English 3, Stall 3, Wheeler 3, Thompson 3, Estes 1, Davis 1

West Ashley (3): Grant 2, Sirisky 1

Playoff Schedule

SCISA

Today

Boys

Class AAA

at Sumter Civic Center

Heathwood Hall vs. Hammond School, 3:30 p.m.

Orangeburg Prep vs. Augusta Christian, 5 p.m.

Wilson Hall vs. Porter-Gaud, 6:30 p.m.

Northwood Acad. vs. Cardinal Newman, 8 p.m.

Thursday

Girls

Class A

at Wilson Hall

Low Country Prep vs. Anderson Christian, 3:30 p.m.

James Island Christian vs. Trinity-Byrnes, 6:30 p.m.

Class AA

At Sumter Civic Center

Palmetto Christian vs. Marlboro Academy, 3:30 p.m.

Richard Winn vs. Bible Baptist, 6:30 p.m.