More than 150 young swimmers from Charleston, Mount Pleasant and Myrtle Beach competed in the third of five Grand Prix Series swimming events Saturday at Park West in Mount Pleasant.

Swimmers represented the Mount Pleasant Swim Club, Charleston Southern Marlins Racing Team, Coastal Aquatic Center of Myrtle Beach and Riptides of Myrtle Beach. Girls and boys competed in three age division: 8-under, 10-under and 13-under.

Mount Pleasant and Charleston share the series. Charleston is scheduled to hold the next event on Jan. 5 at the W.L. Stephens Aquatic Center in West Ashley, with the final two-day event held Feb. 23-24 at Park West.

The Grand Prix Series is a developmental circuit designed to get young swimmers interested in participating year-round with many participants hoping to post a time fast enough to qualify for the state meet.

Results

Girls 8-under

25 freestyle: Eliza Ford, SMRT, 17.33; Claire Green, SMRT, 19.33; Sadye Hughes, SMRT, 20.10.

25 backstroke: Eliza Ford, SMRT, 19.81; Miriam Woodhull, MPSC, 21.45; Halle Schart, MPSC, 21.55.

25 breaststroke: Miriam Woodhull, MPSC, 25.25; Hannah McDonough, Riptides, 27.58; Anna Albert, MPSC, 27.85.

25 butterfly: Caitlin Mason, MPSC, 17.22; Eliza Ford, SMRT, 19.02; Mara Goodrich, MPSC, 19.49.

Girls 10-under

50 freestyle: Bailey Gallagher, MPSC, 32.11; Emma Grace Pittard, MPSC, 32.47; Camille Shklyar, CAC, 33.35.

100 freestyle: Grae Gosnell, MPSC, 1:10.29; Bailey Gallagher, MPSC, 1:10.63; Natalie Burton, MPSC, 1:14.65.

50 backstroke: Grae Gosnell, MPSC, 35.94; Bailey Gallagher, MPSC, 37.11; Kameron King, SMRT, 39.92.

50 breaststroke: Grae Gosnell, MPSC, 40.57; Marie Cecil, MPSC, 45.81; Peyton Smith, MPSC, 46.66.

50 butterfly: Natalie Burton, MPSC, 37.94; Grace Isaacs, MPSC, 38.97; Grace Lake, MPSC, 39.17.

100 individual medley: Grae Gosnell, MPSC, 1:19.42; Bailey Gallagher, MPSC, 1:20.89. Natalie Burton, MPSC, 1:28.49.

Girls 13-under

100 freestyle: Jenna Sulkowski, MPSC, 1:05.60; Sarah Gada, MPSC, 1:06.72; Jensen Helgerson, CAC, 1:06.82.

200 freestyle: Sarah Gada, MPSC, 2:20.18; Kaitlin Healy, MPSC, 2:22.12; Natalie Spillane, MPSC, 2:26.55.

50 backstroke: Makenna Baldwin, MPSC, 34.81; Jensen Helgerson, CAC, 35.69; Olivia McGonigal, CAC, 35.75.

100 breaststroke: Jenna Sulkowski, MPSC, 1:20.76; Melanie Rapach, MPSC, 1:21.87; Sarah Feingold, MPSC, 1:22.96.

50 butterfly: Olivia McGonigal, CAC, 32.40; Melanie Rapach, MPSC, 33.57; Claire Isaacs, MPSC, 33.87.

200 individual medley: Jenna Sulkowski, MPSC, 2:39.33; Makenna Baldwin, MPSC, 2:39.49; Sarah Gada, MPSC, 2:43.53.

Boys 8-under

25 freestyle: Ryder Putnam, SMRT, 16.64; Will Agostinelli, MPSC, 17.88; Chase Healy, MPSC, 17.89.

25 backstroke: Ryder Putnam, SMRT, 20.85; William Slowey, MPSC, 21.51; Will Agostinelli, Will, MPSC, 21.93.

25 breaststroke: Rhett Andrews, SMRT, 24.15; William Slowey, MPSC, 24.25; Rhett Norris, MPSC, 24.79.

25 butterfly: Rhett Andrews, SMRT, 20.28; Ryder Putnam, SMRT, 21.73; Matthew Sulkowski, MPSC, 22.31.

Boys 10-under

50 freestyle: Evan Conway, MPSC, 34.87; C.J. Hills, MPSC, 35.32; Parker McCraw, SMRT, 36.32.

100 freestyle: Evan Conway, MPSC, 1:17.87; Parker McCraw, SMRT, 1:24.91; Rhett Andrews, SMRT, 1:27.07.

50 backstroke: Evan Conway, MPSC, 41.67; Eddie Chamberlayne, MPSC, 45.07; Jack Austin, MPSC, 45.96.

50 breaststroke: Griffin Murphy, MPSC, 47.18; Parker McCraw, SMRT, 48.67; C.J. Hills, MPSC, 48.79.

50 butterfly: Jack Austin, MPSC, 45.63; Taylor Aquino, SMRT, 46.42; Eddie Chamberlayne, MPSC, 47.05.

100 individual medley: Evan Conway, MPSC, 1:30.04; C.J. Hills, MPSC, 1:35.94; Parker McCraw, SMRT, 1:39.20.

Boys 13 under

100 freestyle: Joshua Simer, MPSC, 1:05.00; Matt Agostinelli, MPSC, 1:06.14; Jonny Bott, MPSC, 1:07.50.

200 freestyle: Matt Agostinelli, MPSC, 2:21.28; Casey Mitchell, CAC, 2:23.59; Tom Feingold, MPSC, 2:28.73.

50 backstroke: Matt Agostinelli, MPSC, 35.19; Christian Mitchell, CAC, 35.84; Connor Churchill, Riptides, 38.02.

100 breaststroke: Casey Mitchell, CAC, 1:26.19; Joshua Simer, MPSC, 1:27.30; Jonny Bott, MPSC, 1:30.24.

50 butterfly: Casey Mitchell, CAC, 32.78; Philip Klein, MPSC, 33.97; Connor Churchill, Riptides, 36.32.

200 individual medley: Matt Agostinelli, MPSC, 2:46.32; Joshua Simer, MPSC, 2:50.61; Ty Kinner-Costello, Riptides, 2:50.94.