TRIDENT FISHING TOURNAMENT

Week 53

(All weights in pounds and ounces)

Saltwater

Amberjack G 51-0 Wes Covington

Amberjack L 63-0 Joe Posey

Barracuda L 36-0 Gray Taylor

Blackfish G 4-12 Arden Vealey

Blackfish L 3-5 Randy McConathy

Blackfish UL 2-0 Steve Joy

Bluefish G 15-1 Jay Jones

Bluefish UL 8-8 O.C. Polk

Bonito G 22-8 Andrew Pelland

Bonito L 22-0 Lee Brown

Bonito UL 11-7 Cole Suggs

Cobia G 65-8 John Kirk

Cobia L 66-8 Al Mund

Croaker UL 1-6 Jason Schall

Dolphin G 58-6 Brad Watkins

Dolphin L 39-8 Ryan Camp

Flounder L 9-4 Chad Essex

Flounder UL 6-5 John Dewese

Flounder FR 5-1 John Ward

Grouper G 21-0 Wes Covington

Ladyfish L 4-12 Bill Jones

Ladyfish UL 3-8 Lonnie East IV

King mackerel G 41-0 Cole Suggs

King mackerel L 37-8 Ryan Joyce

King mackerel UL 18-0 Lee Moyer

Spanish mackerel G 6-10 Robert Olsen

Spanish mackerel L 5-11 Tyler Suggs

Spanish mackerel UL 5-4 Clayton Mood

Pompano L 4-1 Bill Jones

Other sharks G 210-0 Jay Lail

Sheepshead G 13-0 Alex Iliria

Sheepshead L 14-4 Bill Jones

Sheepshead UL 14-9 Dale Yarborough

Spadefish G 9-12 Randy Rasmussen

Spadefish L 9-5 Ken Bennett

Spadefish UL 8-10 Dan Champlin

Swordfish G 295-0 Rick Donovan

Tripletail G 11-5 Ben Floyd

Tripletail L 10-8 Ben Floyd

Trout L 7-2 Bill Jones

Trout UL 7-2 Alexander Brenner

Triggerfish G 8-0 Daniel Rabon

Blackfin tuna G 36-1 Scott Cothran

Wahoo G 39-14 Maddie Strickland

Wahoo L 35-8 Ericka Cone

Whiting L 1-2 Kathy Murray

Whiting UL 1-4 Bill Walker

Saltwater Tackle Categories

General Over 20-pound test line; Light Over 8-pound through 20-pound test line; Ultralight 8-pound test and under. Flyrod 20-pound tippet or less.

Freshwater

Largemouth bass L 5-0 Tom Benton

Largemouth bass UL 3-8 Mark Bostrom

Largemouth bass FR 4-1 Eddie Robbins

Bowfin (Mudfish) UL 6-10 James McDonald

Redear bream UL 1-4 Bobby Foster

Other bream L 0-14 Peggy Jesshope

Other bream UL 1-4 Alan Bouchelle

Catfish G 36-0 Lonnie East III

Catfish L 34-8 Randolph Smith

Catfish UL 37-0 Lonnie East III

Crappie L 2-1 Everett Taylor

Crappie UL 2-13 Geraldine Chronister

Chain pickerel L 2-1 Eddie Robbins

Chain pickerel FR 1-12 Eddie Robbins

American shad L 4-0 Lonnie East III

American shad UL 5-1 Keith Brown

American shad FR 3-12 Richard Stefani

Warmouth UL 0-14 Ben Gwinn

Freshwater Tackle Categories

General Over 14-pound test line; Light Over 8-pound through 14-pound test line; Ultralight 8-pound test and under; Flyrod 20-pound test tippet or less.

Catch and release

Lewis Lee 4,150

Skip Milligan 3,980

Scott Beane 2,120

Will Stephenson 1,920

Jason Schall 1,280

The Trident fishing Tournament, co-sponsored by the Charleston County Park and Recreation Commission, area businesses and individuals, recognizes outstanding saltwater and freshwater catches made in the tri-county area. The tournament begins Nov. 1 and runs through Oct. 31. Anglers catching fish meeting minimum weight requirements receive Master Angler certificates, and yearly winners receive plaques acknowledging their catches. Fish can be weighed at many area businesses involved in fishing, and the tournament is seeking new weigh stations in the tri-county area.