The Storybook Farm middle and high school equestrian teams again are headed to Syracuse, N.Y., and the Interscholastic Equestrian Association National Finals.

Both teams won their divisions recently in the Zone 4 regionals in Murfreesboro, Tenn., to qualify for the nationals for the second straight year. Last year, the middle school riders won the national title while the high school team finished sixth overall.

“I’m overwhelmed, I really am,” said coach Alicia Story, who said the accomplishment is a credit to the Charleston equestrian community.

“It’s the other barns and the other trainers who coach these kids on a weekly basis and do such a great job preparing them. I only see these riders twice a month,” Story said. “What I give them is an opportunity to compete in the IEA. What I am most proud of is that this team has brought so many Lowcountry riders together, riders that would never have crossed paths. ... I think it’s made our Charleston-area riding community a little closer knit.”

Story said there are 232 teams from South Carolina, Georgia, Tennessee and Florida in Zone 4, but only 12 from the high school and 12 from the middle school qualified for the Zone 4 championships.

The high school team won its division with 28 points out of a possible 49, while the second-place team finished with 17 points.

The middle school team, led by Anna B. Morrow, who had firsts in fences and flat in Team Future Intermediate, scored 23 points out of a possible 35, seven points higher than the runner-up.

The National Finals are scheduled April 19-21 at the New York State Fairgrounds.

High school results

Elizabeth Ashcraft, Goshen Point Farm, Hollywood, James Island Charter: 2nd Team Junior Varsity Novice Flat.

Katelyn Campbell, Full Circle Farm, Ravenel, Bishop England: 1st Team Junior Varsity Beginner Flat.

Matt Drummond, Full Circle Farm, Ravenel, home school: competed in Varsity Intermediate Fences.

Addie Ledbetter, Blackbottom Stables, Ladson, Fort Dorchester: 2nd Individual Junior Varsity Fences.

Darby Pease, Brick Church Farm, Wando, Wando High School: 5th Individual Varsity Open Flat, 6th Varsity Open Championship class.

Hannah Pressler, Deer Creek Farm, Awendaw, Bishop England: 1st Team Varsity Intermediate Flat, 5th Individual Varsity Intermediate Flat.

Brette Tennison, Full Circle Farm, Ravenel, home school: competed in Varsity Open Team Flat.

Natalie Thorpe, Full Circle Farm, Ravenel, Bishop England: 1st Individual Varsity Intermediate Flat, 2nd Team Varsity Intermediate Fences.

Annie Walters, Christison Stables, Camden, home school: 4th Team Varsity Open Fences.

Lilly Winters, Wando: 1st Individual Junior Varsity Beginner Flat.

Middle school results

River Hanckel, First Baptist: 1st Team Future Beginner Flat, 5th Individual Future Beginner Flat.

Rawleigh Harris, Oakfield Farm, Huger, Moultrie Middle: competed in Team Future Novice Fences, Individual Future Novice Fences.

Sophie Maurahan, Seabrook Equestrian Center, Seabrook Island, University School of the Lowcountry: 5th Team Future Novice Flat, 6th Individual Future Novice Fences.

Lilly Moore, Oakfield Farm, Huger, Cario Middle: competed in Individual Future Novice Flat.

Anna B. Morrow, Full Circle Farm, Ravenel, Mason Prep: 1st Team Future Intermediate Fences, 1st Team Future Intermediate Flat.