Boys Lacrosse

WANDO 11, SOCASTEE 6

Goals: Wando: Dodson 3, Bailey 3, Robinson 2, Pheland 2, Gribben 1. Socastee: Byers 2, Rendon 2, Chatfield 1, Ballevle 1. Records: Wando 8-0; Socastee 3-3. Next: Wando plays Benedictine Military on Monday.

ACADEMIC MAGNET 8, HAMMOND 7

Goals: AM: C. Alberg 3, A. Alberg 1, Trouche 1, Williams 1, Schulz 1, Camp 1. Hammond: Black 5, Shockley 1, Crenshaw 1.

Records: Academic Magnet 6-1. Hammond 5-1. Next: Academic Magnet plays Socastee on Wednesday.

Girls Soccer

BERKELEY 2, HANAHAN 1

Goals: Berkeley: Burgess 2. Hanahan: Stoner 1. Records: Hanahan 2-1; Berkeley 4-4. Next: Wando plays Benedictine Military on Monday.

Boys Soccer

BISHOP ENGLAND 8, Battery Creek 0

Goals: BE: Mazur, Droillerd 2, Van Meter, Navarro, Smith 2, Mellin. Shutout: Dahlman. Next: Bishop England hosts Burke.

Girls Track

Mellow mushroom relays

At Wando High School

4x100 Relay: 1. Berkeley 49.32, 2. Wando 49.33, 3. Beaufort 50.55.

4x200: 1. Beaufort 1:47.13, 2. Berkeley 1:49.84, 3. Goose Creek 1:53.47.

4x400: 1. Wando 4:12.78, 2. Ashley Hall 4:13.32, 3. Cane Bay 4:21.91.

4x800: 1. Bishop England 9:56.12, 2. Lexington 10:07.09, 3. James Island 10:13.82

4x1600: 1. James Island ‘A’ 23:36.08, 2. James Island ‘B’ 24:06.06, 3. Wando 24:11.89.

800m: 1. Berkeley 1:52.23, 2. Bishop England 1:55.09, 3. Wade Hampton 1:58.09.

1600m: 1. Ashley Hall 4:26.62, 2. James Island 4:27.92, 3. Ashley Ridge 4:31.42.

Distance medley: 1. Lexington 12:46.85, 2. Hilton Head 13:00.99, 3. Wando 13:16.01.

4x100h: 1. Wade Hampton 1:07.45, 2. Wando ‘B’ 1:15.48, 3. Wando ‘A’ 1:15.95.

High Jump: 1. Bethel (Hanahan) 5-02, 1. Wilson (Carvers Bay) 5-02, 3. Stanley (James Island) 5-00.

Pole Vault: 1. Mercer (Wando) 10-06, 2. Sweatman (James Island) 10-00, 3. Barnes (Beaufort) 9-06.

Long Jump: 1. Stanley (James Island) 16-06.75, 2. Watson (Ashley Hall) 16-06.00, 3. Robinson (Beaufort) 16-01.

Triple Jump: 1. Kinsey (Hanahan) 34-10, 2. Warren (Wade Hampton) 33-03.5, 3. Bethel (Hanahan) 33-00.

Shot Put: 1. Doctor (Cane Bay) 33-06.5, 2. Turner (Carolina Forrest) 31-04.5, 3. Washington (Berkeley) 30-11.

Discus Throw: 1. Shine (Berkeley) 100-08, 2. Cooper (Hanahan) 100-05, 3. Akinjobi (Wando) 94-10.

Boys Track

Mellow mushroom relays

At Wando High School

4x100 Relay: 1. Woodland 42.98, 2. Goose Creek 43.43, 3. Carvers Bay 43.43.

4x200: 1. Goose Creek 1:30.71, 2. Lexington 1:31.50, 3. Beaufort 1:31.54

4x400: 1. Woodland 3:29.82, 2. Fort Dorchester 3:30.10, 3. Beaufort 3:31.58.

4x800: 1. Lexington 8:24.35, 2. Fort Dorchester 8:30.06, 3. Wando 8:37.03

4x1600: 1. Hilton Head 18:38.88, 2. Carolina Forest 19:52.21, 3. Fort Dorchester 20:02.44.

800m: 1. Woodland 1:34.92, 2. Garrett 1:36.37, 3. Berkeley 1:36.58.

1,600m: 1. Wando 3:37.79, 2. Berkeley 3:40.04, 3. Fort Dorchester 3:41.07

Distance medley: 1. Lexington 10:32.54, 2. Porter-Gaud 10:52.82, 3. Hilton Head 10:59.88.

4x100h: 1. Woodland 1:04.57, 2. Beaufort 1:05.19, 3. Hanahan 1:05.28

High Jump: 1. Harvin (Wando) 6-06, 1. Gates (Hanahan) 6.06, 3. Johnson (Ashley Ridge) 6-04.

Pole Vault: 1. Banks (Wando) 13-06, 2. Cady (South Aiken) 13-00, 2. Dauscher (Wando) 13-00.

Long Jump: 1. Smith (Woodland) 21-10, 2. Stembridge (West Ashley) 21-05, 3. Wamer (Woodland) 21-04.

Triple Jump: 1. Kinloch (West Ashley) 46-07, 2. Wamer (Woodland) 45-03, 3. Gates (Hanahan) 44-08.

Shot Put: 1. Cutler (Ashley Ridge) 49-02, 2. Pryor (Cane Bay) 48-11, 3. Britt (Woodland) 46-10.

Discus Throw: 1. Miles (Fort Dorchester) 153-02, 2. Davis (Cane Bay) 150-02, 3. Wade (Hanahan) 146-07.